logo
logo

Zdjęcie: Ewa Sądej/ Nasz Dziennik

Jakie są fakty?

Sobota, 30 września 2017 (21:42)

O pogłębioną dyskusję naukową oraz debatę społeczną na temat szczepionek apeluje Zespół Ekspertów KEP ds. Bioetycznych. W czasie posiedzenia, które w piątek odbyło się pod przewodnictwem ks. abp. Henryka Hosera, dyskutowano również na temat Nowej Karty Pracowników Służby Zdrowia.

Zespół wyraził zadowolenie z Nowej Karty Pracowników Służby Zdrowia, nazywając ją swoistym „vademecum bioetycznym”. – Ma ona solidne podstawy antropologiczne i jednocześnie bierze pod uwagę nowe wymiary współczesnej medycyny, które stawiają przed nami nowe problemy etyczne i moralne związane zarówno z początkiem, jak i końcem ludzkiego życia. Najbardziej rozbudowana część dokumentu poświęcona jest bioetyce terapii, a więc diagnostyce i leczeniu człowieka – powiedział ks. abp Henryk Hoser.

Zajęto się również kontrowersjami związanymi ze szczepieniami i szczepionkami. – W wyniku obecnego stanu wiedzy i braku głębszej dyskusji nad koniecznością i odmową szczepień mamy coraz częściej do czynienia z pewnego rodzaju konfliktem interesów między ochroną dobra człowieka – a więc zarówno praw dziecka, jak i jego rodziców, a dobrami jakimi są zdrowie indywidualne i publiczne – zauważył ks. abp Hoser.

W ocenie ks. abp. Hosera, wiele chorób zakaźnych udało się opanować dzięki masowym szczepieniom. Arcybiskup jest zdania, że zaniechanie szczepień w dobie globalizacji i masowych kontaktów międzyludzkich może przyczynić się do nawrotu opanowanych epidemii. Stąd niezwykle istotna staje się potrzeba pogłębionej dyskusji naukowej i debaty społecznej na temat szczepionek, w tym poliwalentnych – czyli skojarzonych, które są jednocześnie skierowane przeciwko trzem, a nawet więcej liczbie chorób, a które ze względu na uboczne skutki budzą coraz większy opór rodziców.

Ksiądz abp Hoser zwrócił uwagę, że trzeba uniknąć wszystkich nadużyć, jakie są możliwe ze względu na prawa rynku i kryjący się za tym agresywny marketing.

– Naukowcy muszą odpowiedzieć: Jakie są rzeczywiste fakty? Czy proponowane szczepionki są bezpieczne? Czy zostały należycie testowane i jaki jest stopień ryzyka, które zawsze istnieje – podobnie jak przy każdej innej terapii? – powiedział przewodniczący Zespołu Ekspertów KEP ds. Biotycznych. Podkreślił, że wymaga to zarówno pogłębionej dyskusji, jak i uczciwości wobec prawdy.

RP, KAI

Aktualizacja 3 października 2017 (19:21)

NaszDziennik.pl