logo
logo
zdjęcie

Zdjęcie: Mateusz Marek/ Nasz Dziennik

Wyciągnąć wnioski z błędów

Czwartek, 19 października 2017 (20:50)

Z Jadwigą Wiśniewską, posłem do Parlamentu Europejskiego z Prawa i Sprawiedliwości, rozmawia Mariusz Kamieniecki

W jednym ze swoich komentarzy powiedziała Pani, że nasilają się ataki na Polskę. Jak  dziś wygląda to z perspektywy Brukseli?

– Żałośnie...! Eurodeputowani pracujący na jak najgorszy wizerunek państwa, które mają za zadanie reprezentować, mogą wywoływać w ludziach tylko jeden rodzaj reakcji. I chociaż dla niektórych eurokratów takie rozgrywanie spraw Polski przez opozycję jest po prostu wygodne, nie oznacza to, że dla części deputowanych Platformy stawia się w Brukseli pomniki. Spójrzmy zresztą prawdzie w oczy – budowanie narracji o Polsce jako państwie rzekomo „totalitarnym” ponieważ kobiety mogą tu przejść na emeryturę wcześniej niż mężczyźni to przecież czysty absurd.

Czy to oznacza, że mamy powrót do starej, sprawdzonej metody „ulica i zagranica”?

– Prawdę mówiąc, mam wrażenie, że to podburzanie „ulicy i zagranicy” już od dawna jest jedyną metodą, z jakiej totalna opozycja korzysta w budowaniu swojej pozycji w kraju. Ostatnio okazało się przecież, że posłowie Platformy postanowili popierać protestujących młodych lekarzy – pomimo tego, że w ciągu ośmiu lat swoich rządów nie zrobili dla poprawy ich sytuacji i sytuacji w ochronie zdrowia absolutnie nic. Tu nie ma mowy o żadnym powrocie do starych metod – oni po prostu nie potrafią inaczej.

Jacek Saryusz-Wolski wprost uważa, że nie byłoby ataków na Polskę, gdyby nie wręcz błagania tzw. totalnej opozycji. Co więcej, twierdzi, że rezolucje Komisji Europejskiej były pisane przez polityków z Warszawy…

– Europoseł Jacek Saryusz-Wolski, obecnie niezrzeszony, wiele lat był członkiem Platformy, przez jakiś czas nawet jej wiceprzewodniczącym. Doskonale zna to środowisko. Jeśli w okolicznościach tak głębokiego sporu politycznego zdecydował się wyjść z Platformy, zarzucając jej hipokryzję i występowanie przeciwko racji stanu, to nie była to pomyłka. Polska i zagraniczna opinia publiczna otrzymała wyjątkowo jednoznaczne potwierdzenie tego, co deputowani Prawa i Sprawiedliwości mówili już od dawna: do sporu z Unią Europejską nigdy by nie doszło, gdyby nie urażona duma polityków Platformy, którzy nie potrafili pogodzić się ze swoją przegraną w wyborach na jesieni 2015 r.

Kto obecnie ze strony UE stoi za atakami na Polskę, zwłaszcza że Jean-Claude Juncker – przynajmniej oficjalnie – wydaje się bardziej wstrzemięźliwy od swojego zastępcy? A może to tylko gra w dobrego i złego policjanta…?

– Z pewnością Frans Timmermans, który nie stoi na czele Komisji Europejskiej, a jedynie zawiaduje określonym wycinkiem jej działalności, w swoich wypowiedziach może pozwolić sobie na więcej niż Jean-Claude Juncker – twarz instytucji o największych uprawnieniach w całej UE. Nie bez przyczyny to właśnie wiceprzewodniczący Timmermans stwierdził, że monitorowanie sytuacji w Polsce jest jego „osobistą misją”, choć ciężko wyobrazić sobie, aby to „powołanie” realizował bez wiedzy swojego przełożonego. Pod tym względem pańska obserwacja jest jak najbardziej trafna. Jeśli zaś chodzi o porównanie obu panów do policjantów starających się wymusić zeznania za pomocą radykalnie odmiennych metod – nie dajmy się ponieść złudzeniom. Nie zapominajmy, że, po pierwsze, nie naruszono zasad państwa prawa. Po drugie, nikogo nie trzeba tu przekonywać do przedstawienia faktów – wszystkie wyjaśnienia zostały przesłane do Brukseli przez rząd już dawno temu.

W listopadzie na forum europarlamentu ma się odbyć kolejna debata o Polsce, pierwotnie planowana na dzisiaj – 19 października. Czy ta zwłoka oznacza, że paliwo się powoli wyczerpuje i trwa szukanie nowych bodźców…?

– Posłowie targowicy totalnej niejednokrotnie pokazywali już, że brak tego „paliwa” wcale nie jest dla nich przeszkodą w kreowaniu problemu, który unijne instytucje mogłyby podchwycić. Przyczyna leży zatem gdzie indziej unijni urzędnicy zrozumieli, że nie ma sensu debatować o przepisach nieistniejących jeszcze ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa. Przypomnę tylko, że rok temu w przypadku obywatelskiego projektu ustawy zakazującej aborcji brak przysługujących UE kompetencji nie stanowił dla europarlamentu przeszkody w zorganizowaniu okolicznościowej debaty. Jest to zatem pewien intelektualny postęp, ale wciąż mam nadzieję, że nie jest to szczyt możliwości unijnych instytucji.

Czy istnieje kres działań KE przeciwko Polsce? Czy unijni decydenci są aż tak bezrefleksyjni, że nie widzą, że ta droga atakowania Polski wiedzie donikąd?

– Żarty na bok. Tak jak powiedziałam – nie tracę nadziei na otrzeźwienie wśród brukselskich elit. Jeśli nie przemawiają do nich argumenty prawne, to być może przemówią do nich twarde dane pochodzące z samej UE. Na przykład według ostatniego raportu Eurostatu Polska jest na pierwszym miejscu w Unii Europejskiej pod względem ograniczania ubóstwa. Dane gospodarcze, wzrost PKB, spadek deficytu to efekty sprawnego działania rządu. Polska gospodarka rozwija się coraz szybciej. Poprawia się komfort życia Polaków, to wszystko zasługuje na uznanie.

Przed dzisiejszym szczytem Rady Europejskiej w Brukseli na zaproszenie Jean-Claude’a Junckera w sprawie imigrantów wczoraj spotkali się premierzy państw V4. Czemu zawdzięczać ten „zaszczyt”, w czyim imieniu działa Juncker, a może zaczyna się kolejny front mający zmiękczyć stanowisko V4 w sprawie imigrantów?

– Niezależnie od tego, czy zechcemy uznać to za zaszczyt czy też zwykłą formalność, nie ulega wątpliwości, że skierowanie zaproszenia do premierów państw V4 pokazuje traktowanie Grupy Wyszehradzkiej jako funkcjonującej w UE wspólnoty interesów, z którą warto i należy rozmawiać. To szczególnie ważne, biorąc pod uwagę, w jakim kierunku podążają prace m.in. nad rewizją dyrektywy o ochronie pracowników delegowanych. Zapewne podczas tego spotkania poruszono kwestie kryzysu migracyjnego. Tak więc przedstawiciele państw Grupy Wyszehradzkiej mieli możliwość zaprezentowania wspólnego stanowiska w tej kwestii.

W jakim kierunku zmierza UE, jak widzi Pani przyszłość Wspólnoty, coraz bardziej podzielonej, skłóconej?

– Jestem przekonana, że poważny kryzys wcale nie oznacza porażki, lecz pozwala nabrać większego doświadczenia. Z obecnego wirażu Unia Europejska może wyjść silniejsza i mądrzejsza – o ile tylko zechce, w odpowiednim czasie, wyciągnąć wnioski z własnych błędów.

  Dziękuję za rozmowę.

Mariusz Kamieniecki

Aktualizacja 20 października 2017 (12:10)

NaszDziennik.pl