logo
logo

PRAWO

Zdjęcie: Mateusz Marek/ Nasz Dziennik

Poprawki uzgodnione

Poniedziałek, 13 listopada 2017 (03:21)

Prezydenckie projekty ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa mają być omawiane podczas najbliższego posiedzenia Sejmu.

Wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha i przewodniczący sejmowej komisji sprawiedliwości poseł Mirosław Piotrowicz (PiS) poinformowali zgodnie, że uzgodnili wszystkie poprawki do prezydenckich projektów. Ich kilkuturowe negocjacje trwały około 20 godzin, a ostatnia rozmowa zajęła około 5,5 godziny.

Teraz nie ma już przeszkód, aby prezydenckie ustawy skierować do pierwszego czytania w Sejmie podczas najbliższego posiedzenia, czyli w przyszłym tygodniu (22-24 listopada). Niewykluczone jednak, że dojdzie w najbliższym czasie do jeszcze jednego spotkania prezydenta Andrzeja Dudy i prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego, na którym zostaną ostatecznie zatwierdzone poczynione ustalenia.

Prezydent Andrzej Duda i prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński nie chcieli ujawnić, jakie konkretnie poprawki zostały uzgodnione, ale wiadomo, że dotyczyły one przede wszystkim trybu wyboru sędziów do Krajowej Rady Sądownictwa. PiS optowało na początku za tym, aby skład KRS był wybierany zwykłą większością głosów, a prezydent, aby to było 3/5 głosów. Jednak rząd obawiał się, że w takiej sytuacji opozycja może uchylić się od udziału w głosowaniach i tym samym zablokować wybór nowej Rady. Takie ryzyko ma być jednak zneutralizowane. – Wypracowaliśmy rozwiązanie na wypadek, gdyby w Sejmie nie udało się wybrać sędziów do KRS większością 3/5 głosów – powiedział Stanisław Piotrowicz.

Chodzi o to, że w przypadku fiaska głosowania w pierwszej turze zostanie przeprowadzona druga tura głosowania, podczas którego będzie obowiązywać już zwykła większość. 

Drogi Czytelniku,

cały artykuł jest dostępny w wersji elektronicznej „Naszego Dziennika”.

Zapraszamy do zakupu w sklepie elektronicznym

Nasz Dziennik