logo
logo

Zdjęcie: Marek Borawski/ Nasz Dziennik

Marsz Niepodległości był wielkim świętem Polaków

Poniedziałek, 13 listopada 2017 (20:25)

Marsz Niepodległości był wielkim świętem Polaków, przypisywanie temu wydarzeniu jako dominujących elementów, które miały charakter wyłącznie incydentalny, jest nieuprawnione – podkreśla MSZ w oświadczeniu. Polskie władze „zdecydowanie” potępiają poglądy bazujące na ideach rasistowskich – czytamy.

„W dniu 11 listopada br. w Warszawie zorganizowano cykliczny Marsz Niepodległości, w którym tysiące uczestniczących w nim osób mogły – pokojowo – dać wyraz swoim patriotycznym uczuciom. Marsz był wielkim świętem Polaków, różniących się w swoich poglądach, ale jednoczących się wokół wspólnych wartości: wolności i wierności Niepodległej Ojczyźnie” – czytamy w oświadczeniu MSZ przekazanym w poniedziałek PAP.

W ocenie resortu spraw zagranicznych, „przypisywanie temu wydarzeniu jako dominujących elementów, które miały charakter wyłącznie incydentalny, jest nieuprawnione”.

Jak jednocześnie podkreślono, polskie władze „zdecydowanie potępiają poglądy bazujące na ideach rasistowskich, antysemickich i ksenofobicznych”. W tym kontekście resort przypomniał o sprzeciwie, jaki pod koniec października wyraził wobec wizyty w Polsce Richarda B. Spencera. Miał on wziąć udział w seminarium organizowanym przez Kongres Narodowo-Społeczny z okazji obchodów Święta Niepodległości.

Richard B. Spencer to założyciel think tanku National Policy Institute, utożsamianego z rasistowskim „białym nacjonalizmem”. 39-letni Amerykanin w 2014 roku został deportowany z Węgier i przez 3 lata automatycznie miał zakaz wjazdu do krajów grupy Schengen.

Sobotni Marsz Niepodległości skrytykowało MSZ Izraela. – To marsz niebezpieczny, zorganizowany przez elementy ekstremistyczne i rasistowskie – oświadczył rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych Izraela Emmanuel Nahshon, którego słowa przytoczyła w niedzielę włoska agencja prasowa Ansa.

– Wyrażamy ufność, że władze polskie podejmą działania przeciwko organizatorom. Historia uczy, że na takie zjawiska nienawiści rasowej trzeba reagować natychmiast i w sposób zdecydowany – dodał.

Sobotni Marsz Niepodległości był organizowany przez środowiska narodowe. Jak podał komendant główny policji nadinsp. Jarosław Szymczyk, brało w nim udział ok. 60 tys. osób; zabezpieczało go ponad 6 tys. policjantów. Skandowano m.in. hasła: „Raz sierpem, raz młotem w czerwoną hołotę”, „Bóg, Honor, Ojczyzna”, „Polski przemysł w polskich rękach”, „Naszą drogą nacjonalizm”, „Precz z lewactwem”, „Polska katolicka, nie laicka”, „Cześć i chwała bohaterom, biało-czerwone barwy niezwyciężone”.

RS, PAP

NaszDziennik.pl