logo
logo

Zdjęcie: Marek Borawski/ Nasz Dziennik

Wyzwania na 2 lata

Czwartek, 7 grudnia 2017 (19:51)

W siedzibie PiS trwa posiedzenie Komitetu Politycznego PiS. Władze partii mają podjąć decyzję o tym, czy będzie zmiana premiera. – Polska potrzebuje silnego i stabilnego rządu – podkreślała w środę premier Beata Szydło podczas „Rozmów niedokończonych” w Telewizji Trwam i Radiu Maryja. Szefowa rządu oceniała, że dyskusje na temat zapowiedzianej rekonstrukcji rady ministrów zbytnio już się przeciągnęły.

Połowa kadencji jest dobrym okresem na podsumowanie i przyjrzenie się temu, co udało się zrobić, a co jest jeszcze do zrobienia i czy w związku z tym „trzeba coś przemodelować” – w ten sposób premier Beata Szydło – która w środę wieczorem była gościem „Rozmów niedokończonych”, odniosła się do zapowiedzianych przez polityków Prawa i Sprawiedliwości zmian w rządzie.

Podjęcie decyzji o kształcie rządu Zjednoczonej Prawicy po rekonstrukcji podczas wieczornego spotkania Komitetu Politycznego Prawa i Sprawiedliwości poprzedziły dzisiaj spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z premier Szydło i prezesem Jarosławem Kaczyńskim, a także spotkanie samego kierownictwa PiS. Premier podkreślała na antenie Radia Maryja – w kontekście rekonstrukcji rządu – że wierzy w mądrość Jarosława Kaczyńskiego.

  – Wierzę w jego roztropność, mądrość, wierzę w to, że te decyzje, które podejmiemy będą prowadziły nas do kolejnych sukcesów, w  kolejnych latach. Polska potrzebuje silnego stabilnego rządu – sytuacja gospodarcza jest dobra, sytuacja społeczna jest dobra, ale też musimy  pamiętać o tym, że pojawiają się nowe wyzwania – podkreślała premier. Zaznaczyła, że politycy obozu rządzącego już za długo dyskutują o potencjalnych zmianach w rządzie. – Zgadzam się z tym, że za długo o tym dyskutujemy. Sama powiedziałam, że rekonstrukcję się robi, a nie o niej opowiada. Też sama zapowiedziałam zmiany i takie propozycje nie tylko że przygotowałam, ale też je przedstawiłam. Myślę, że faktycznie ten okres  [dyskusji o rekonstrukcji – przyp. red.] był zbyt długi i chciałabym, żeby się zakończył – mówiła premier.

Jak zwykle aktywnie w „Rozmowach niedokończonych” uczestniczyli słuchacze, którzy wobec spekulacji – nie tylko medialnych, ale również ze strony polityków Prawa i Sprawiedliwości – w sprawie wymiany osoby na stanowisku premiera, zwracali się do szefowej rządu, by z kierowania rządem nie ustępowała. Nie zabrakło także apeli do samego prezesa Jarosława Kaczyńskiego „aby pozostawił premier Szydło na stanowisku”. Szefowa rządu podsumowując połowę kadencji, konstatowała, że program, z którym PiS szło do wyborów parlamentarnych, w większości już został wprowadzony albo jest w trakcie wprowadzania.

– Jestem dumna z tego, że nasz rząd w centrum swoich działań postawił rodzinę. Myśmy wprowadzili bardzo wiele różnego rodzaju programów, projektów, ale też i zmian, które wyszły naprzeciw rodzinie. To nie jest tylko program „Rodzina 500+”, chociaż jest on oczywiście przełomowy,  ponieważ dzięki temu programowi udało się poprawić byt wielu polskich rodzin – mówiła premier.

W tym kontekście wymieniła też m.in. uruchomienie programu „Mieszkanie+”, reformę służby zdrowia, reformę szkolnictwa, a w tym m.in. danie rodzicom wyboru, czy wyślą swoje dziecko do szkoły w wieku 6 czy 7 lat. Premier oceniała, że udało się przede wszystkim przywrócić Polakom wiarę we własne państwo – że to, co robi rząd, jest robione dla obywateli, którzy mogą o tym współdecydować. W tym kontekście przypomniała m.in. o zrealizowaniu postulatu przywrócenia wieku emerytalnego podniesionego wbrew woli obywateli przez poprzednio rządzących. Wśród wielu spraw, które jeszcze są do uregulowania i załatwienia, premier wymieniła np. dokończenie reformy sądownictwa czy też przyjęcie rozwiązań w sprawie dekoncentracji kapitału w mediach. Zaznaczyła także, że należy się zastanowić nad tym, jak pomóc emerytom. W ocenie Beaty Szydło, wymagałoby to wyasygnowania z budżetu kolejnych środków, jednakże należałoby już dzisiaj przygotować propozycje w tej sprawie.

Artur Kowalski

Aktualizacja 7 grudnia 2017 (20:34)

NaszDziennik.pl