logo
logo

Zdjęcie: Robert Sobkowicz/ Nasz Dziennik

Sesja o życiu

Czwartek, 7 grudnia 2017 (20:52)

Prawo dziecka do życia – to temat najbliższej XXVIII już sesji naukowej w  Krakowie z cyklu „Etyka w medycynie”. 

Prelegenci zwrócą uwagę na postęp medycyny, dzięki któremu można uratować coraz więcej dzieci. O celu sesji poświęconej prawu dziecka do życia mówi s. dr n. hum. Bożena Leszczyńska, odpowiedzialna za organizację spotkania, która na co dzień posługuje wśród chorych dzieci jako asystentka pastoralna.

– Temat obecnej sesji „Prawo dziecka do życia” zwraca uwagę na odpowiedzialność moralną za życie
 i zdrowie dziecka, która spoczywa na wszystkich ludziach. Czułym miernikiem człowieczeństwa jest bowiem wrażliwość na cierpienie dziecka i ochrona jego podstawowego prawa, czyli prawa do życia, które jest zagrożone z powodu wielu czynników. W skali globalnej są to przede wszystkim: głód, niedożywienie, nędza, wojny, akty przemocy, choroby, aborcja – wylicza s. dr n. hum. Bożena Leszczyńska. – Dlatego też wciąż przypominamy nauczanie Kościoła, że życie rozpoczyna się w chwili poczęcia i należy je chronić aż do naturalnej śmierci. Jednak można to czynić skutecznie tylko wówczas, jeśli każde życie jest przyjęte z miłością i kochane – podkreśla.

Wykłady odbędą się w środę, 13 grudnia br., w godz. 15.00-18.45 w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie (ul. Wielicka 265) w Auli im. prof. Macieja L. Jakubowskiego (III p.).

Zgromadzonych powita i wprowadzi w tematykę inicjator cyklu „Etyka w medycynie” ks. dr hab. n. teol., lek. med. Lucjan Szczepaniak SCJ, kapelan Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie i redaktor „Bioetycznych Zeszytów Pediatrii”.

Natomiast wykłady wygłoszą lekarze z USD: prof. dr hab. n. med. Janusz Skalski (Od pediatrii mistycznej do pragmatycznej w dawnej Polsce), dr hab. n. med. Wojciech Górecki (Współczesne możliwości ratowania dzieci z najwyższym ryzykiem śmierci okołoporodowej), dr hab. n. med. Szymon Skoczeń (Prawo dziecka do życia – perspektywa onkologa dziecięcego) oraz dr n. med. Andrzej Grudzień (Postępy neonatologii szansą na uratowanie coraz większej liczby noworodków).

W sesji weźmie udział też honorowy gość dr inż. Antoni Zięba (Obrońca życia – świadek wiary). Sesję podsumuje ks. Lucjan Szczepaniak w wykładzie (Prawo dziecka do życia wypełnieniem prawa miłości). Całość poprowadzi ceniona w środowisku pediatrów emerytowana prof. dr hab. n. med. Bogumiła Milewska-Bobula (Instytut Pomnik Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie).

– Zapraszamy przede wszystkim pracowników służby zdrowia i studentów zawodów medycznych, ale również wszystkich ludzi dobrej woli, którym nie jest obojętny los dzieci – zachęca do udziału s. Bożena Leszczyńska.

 

Małgorzata Bochenek

NaszDziennik.pl