logo
logo

Prawo

Zdjęcie: Mateusz Marek/ Nasz Dziennik

Więcej niedziel

Wtorek, 30 stycznia 2018 (20:40)

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę ograniczającą handel w niedzielę.

 

– To jest moment solidarności tych, którzy nie pracują w handlu i mają wolną niedzielę, z tymi, którzy w handlu pracują i nie mieli wolnej niedzieli. Tym ludziom ona się należy – podkreślił Andrzej Duda.

Prezydent podziękował wczoraj „Solidarności” za inicjatywę ustawodawczą. Słowa podziękowania skierował również do Elżbiety Rafalskiej, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. – Dziękuję za mądre wprowadzenie tej ustawy. Konsumenci i przedsiębiorcy przyzwyczaili się do zakupów w niedzielę. Będą zmuszeni zmienić specyfikę swojego działania. Proszę, aby podeszli do tego ze zrozumieniem – zaznaczył Andrzej Duda.

Ustawa nie zakazuje natychmiast handlu w każdą niedzielę, jest wprowadzana etapami. – Wierzę, że przywracamy normalność, ustawa daje możliwość wyrównywania szans. Podpiszę ją z wielką satysfakcją – podkreślił prezydent. Jak przypomniał, projekt był wspierany przez Episkopat, miał ogromne poparcie społeczne. Z kolei minister Elżbieta Rafalska wskazała, że ustawa przywraca niedzielę rodzinie.

Godne traktowanie

– Na tę chwilę czekaliśmy długo. Milion dwieście tysięcy pracujących w handlu czekało na ten moment. Jestem bardzo wzruszony, że w tak uroczystej formule złożył pan podpis, panie prezydencie. Ostatnim tak ważnym dla nas podpisem było przywrócenie wieku emerytalnego, za co również dziękujemy – mówił Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”.

Jak przypomniał, ścieżka dojścia do ustawy była długa. „Solidarność” prowadziła dialog z rządem i na komisjach sejmowych. – Bardzo dziękuję za ten kompromis. Pan prezydent nigdy nie miał wątpliwości, że trzeba ograniczyć handel w niedzielę. Chciałbym się zwrócić do przedsiębiorców. Radzę im skupić się na poprawie warunków pracy w handlu, bo wspólnie z inspekcją pracy będziemy pilnować, aby przepisy były respektowane – mówił Piotr Duda. – Teraz będziemy się starać, aby kolejne grupy zawodowe mogły spędzać niedziele ze swymi rodzinami – dodał. W jego przekonaniu, podpisana wczoraj ustawa to „dopełnienie programu ’500+’”.

Szereg wyjątków

Ustawa nie zakłada wprowadzenia wszystkich wolnych niedziel od razu. Od 1 marca do 31 grudnia 2018 r. będą obowiązywały dwie niedziele handlowe w miesiącu – pierwsza i ostatnia. W 2019 r. – jedna – ostatnia niedziela w miesiącu będzie robocza. Dopiero w 2020 r. od handlu mają być wolne wszystkie, poza kilkoma niedzielami handlowymi w roku: dwiema poprzedzającymi święta Bożego Narodzenia, jedną przed Wielkanocą i czterema ostatnimi: stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia.

W ustawie zapisano też szereg wyjątków od zakazu handlu o podobnym charakterze jak obowiązujące dzisiaj w przypadku zakazu handlu w niektóre święta. Mimo zakazu czynne mogłyby być np. małe sklepy, gdzie za ladą osobiście stanie właściciel, a handel byłby możliwy np. na stacjach benzynowych czy dworcach.

Od złożenia projektu w Sejmie przez „Solidarność” do podpisania przez prezydenta minęło półtora roku.

Paulina Gajkowska

Nasz Dziennik