logo
logo

Sąd

Zdjęcie: IPN/ Inne

Rektor Słomkowski zrehabilitowany

Poniedziałek, 7 maja 2018 (03:48)

Skazany przez władze komunistyczne pierwszy powojenny rektor KUL ks. prof. Antoni Słomkowski został zrehabilitowany.

 

W odpowiedzi na wniosek pionu śledczego IPN warszawski Sąd Okręgowy rozstrzygnął 28 marca br., że skazanie byłego rektora KUL pod pretekstem nieprawidłowości dewizowych było „formą represji za jego działalność związaną z kierowaniem katolicką, niezależną od władz państwowych, placówką naukową”.

„Sprawy ks. Słomkowskiego nie można analizować, nie uwzględniając szerokiego kontekstu walki władz komunistycznych z Kościołem katolickim, jaka miała miejsce do 1956 r.” – czytamy w uzasadnieniu decyzji.

Sąd ocenił, że rektor katolickiej uczelni został skazany za to, że „kształcił studentów w sposób wolny od wpływów ideologii komunistycznej oraz za prowadzenie niezależnych badań naukowych, co było działaniem na rzecz niepodległego bytu Państwa Polskiego”. Dlatego też postanowił o unieważnieniu wyroku skazującego ks. prof. Słomkowskiego.

O sądową rehabilitację zabiegał od kilku lat rektor KUL ks. prof. Antoni Dębiński. – O rehabilitację rektora Słomkowskiego wystąpiłem do IPN już w 2014 r. Traktowałem tę sprawę jako jeden z priorytetów – zaznaczył. – Do wniosku zostały dołączone opinie prawników i historyków, a także świadectwa byłych prorektorów uczelni. Została przeprowadzona dodatkowa kwerenda w archiwach – dodał.

Drogi Czytelniku,

cały artykuł jest dostępny w wersji elektronicznej „Naszego Dziennika”.

Zapraszamy do zakupu w sklepie elektronicznym

Zenon Baranowski

Nasz Dziennik