logo
logo

Pod patronatem „Naszego Dziennika”

Zdjęcie: Marek Borawski/ Nasz Dziennik

Mapa niepodległości

Czwartek, 17 maja 2018 (03:29)

Prawie 20 grup rekonstrukcyjnych opowie historię Polski ostatnich stu lat podczas Edukacyjnego Spektaklu Plenerowego – Mapa Wyzwolenia, który odbędzie się w Ostrołęce.

 

Wielkie widowisko czeka wszystkich tych, którzy przybędą na ostrołęckie błonia w sobotę, 26 maja. Z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę odbędzie się tam Edukacyjny Spektakl Plenerowy – Mapa Wyzwolenia. Wydarzenie uświetnią historyczne grupy rekonstrukcyjne.

Dzięki nim będziemy mogli poznać ułanów z 1918, 1924 i 1939 roku: ich mundury i uzbrojenie. Zobaczymy, jak funkcjonował szpital polowy podczas wojny 1939 roku. Pojawią się także Żołnierze Wyklęci. – Chcemy wszystkim tym, którzy nas odwiedzą, opowiedzieć historię naszego kraju w najprostszy możliwy sposób. Każdy będzie miał okazję z bliska zobaczyć ich ekwipunek, czy to, jak są zorganizowani. Będzie mógł wejść do obozowiska żołnierzy i poczuć się jak oni. Będzie można też dowiedzieć się, jak poszczególne mundury i broń zmieniały się na przestrzeni lat, a także wspólnie zaśpiewać pieśni żołnierskie i patriotyczne – mówi „Naszemu Dziennikowi” rtm Mirosław Szczubełek, prezes Fundacji Oficerów Rezerwy RP im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, organizator wydarzenia.

Ale to nie wszystko. Organizatorzy spektaklu zadbali także o te osoby, które interesują się współczesną armią. – Razem z grupami rekonstrukcyjnymi towarzyszyć nam będą zawodowi żołnierze Wojska Polskiego oraz Sojuszu Północnoatlantyckiego. Będziemy mogli podziwiać wozy bojowe oraz czołgi. Każdy będzie mógł do nich wejść i na chwilę stać się prawdziwym żołnierzem – podkreśla Mirosław Szczubełek. Żołnierze rozstawią także współczesny szpital polowy. – Dzięki temu będziemy mogli zobaczyć, ile zmieniło się w wojskowej, polowej medycynie – dodaje rotmistrz.

Uczestnicy Edukacyjnego Spektaklu Plenerowego wezmą także udział w wielkiej paradzie. Żołnierze podzieleni według epok (II RP, wojna, antykomunistyczna partyzantka, czasy współczesne) przejdą ulicami Ostrołęki. Towarzyszyć im będą mieszkańcy miasta oraz uczestnicy wydarzenia. Będzie to wielka manifestacja patriotyzmu. – Właśnie w tym szczególnym roku dla naszej Ojczyzny, 100-lecia odzyskania niepodległości, chcielibyśmy wspólnie pokazać, że wyższe wartości, takie jak miłość do Polski i naszej historii, są nam szczególnie bliskie. To bardzo dobry sposób na uczczenie trudu naszych przodków, którzy oddali krew za wolność nas wszystkich – podkreśla rotmistrz Szczubełek.

Wydarzeniu towarzyszyć będzie także wystawa pt. „Polskie drogi do Niepodległości”. Tworzy ją 18 plansz ze zdjęciami, na których zaprezentowany jest trud Narodu Polskiego w walce o niepodległość.

Drogi Czytelniku,

zapraszamy do zakupu „Naszego Dziennika” w sklepie elektronicznym

Rafał Stefaniuk

Nasz Dziennik