logo
logo

Zdjęcie: Robert Sobkowicz/ Nasz Dziennik

Drożej w każdym sektorze

Piątek, 25 maja 2018 (21:34)

Z Andrzejem Maciejewskim, politologiem, ekspertem w obszarze polityki z Instytutu Sobieskiego, posłem Ruchu Kukiz’15, przewodniczącym sejmowej Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej, rozmawia Mariusz Kamieniecki.

Drożeją paliwa na stacjach benzynowych. Za litr trzeba zapłacić dzisiaj już ponad 5 złotych. Co wpływa na wzrost cen paliw?

– To jest sprawa złożona. Jak wiadomo, Polska nie jest krajem położonym na ropie naftowej, a co za tym idzie – jesteśmy zmuszeni kupować czarne złoto. Sytuacja geopolityczna na świecie jest dzisiaj taka, że po latach stabilizacji, kiedy cena baryłki ropy była stosunkowo niska, teraz ponownie poszybowała w górę. Ale to nie koniec, można się bowiem spodziewać, że ceny ropy pójdą jeszcze bardziej w górę, biorąc pod uwagę ostatnie zawirowania na linii Iran – Izrael, czy chociażby przedłużającą się wojnę w Syrii. Tak więc czynników, które sprzyjają wzrostowi cen paliw na światowych rynkach, jest sporo. Niestety, te wszystkie działania powodują, że eskalacja konfliktów na terenach roponośnych działa na naszą niekorzyść.

Ręce zaś zaciera Władimir Putin, który powoli odzyskuje oddech

– Owszem, proszę pamiętać, że gospodarka rosyjska opiera się na ropie i gazie, a kryzys w Rosji był wywołany właśnie niskimi cenami ropy na giełdach światowych. Dzisiaj wszystko, co wpływa na podwyżki cen ropy, powoduje, że korzysta na tym przede wszystkim gospodarka rosyjska, a Putin dostaje wiatr w żagle. Do tego dochodzi jeszcze projekt gazowy Nord Stream 2, który popierają Niemcy przy milczącej akceptacji państw Europy Zachodniej. Tym samym układ został klepnięty, a Europa Zachodnia – niestety – kolejny raz dała się uzależnić od Rosji. To oznacza, że Europę czeka kolonializm gazowy, bo Rosja przejmuje Europę na rynku gazowym. Tak czy inaczej podwyżki cen ropy przekładają się na ceny paliw także na naszych stacjach benzynowych. Tak więc wpływ na wyższe ceny paliw ma z jednej strony sytuacja geopolityczna, zaś drugim elementem sprzyjającym drożeniu paliw jest system fiskalny, jaki mamy w Polsce. Niestety, ale podatki mają duży wpływ na cenę paliw.

Rząd pracuje nad projektem nowelizacji ustawy o biopaliwach. Do każdego litra benzyny i oleju napędowego ma być doliczone 10 groszy. Sejm właśnie rozpoczął prace nad ustawą wprowadzającą w praktyce nowy podatek…

– Mówimy tu o faktach, które mają miejsce już dzisiaj, ale ważne są także zapowiedzi w obszarze finansów. Mianowicie wielu handlowców na rynkach reaguje tak, że już sama zapowiedź wprowadzenia konkretnej formy opodatkowania powoduje podkręcanie cen w celach ewidentnie zarobkowych. Myślenie jest takie, że skoro mamy mieć wzrost wysokości cen benzyny i oleju napędowego o 10 groszy, to niby dlaczego mamy tracić, skoro już dzisiaj możemy zacząć zarabiać na poczet nowego podatku. Nie ma tu znaczenia, czy taki podatek zacznie obowiązywać za miesiąc, dwa czy za trzy miesiące. I taka sytuacja dzisiaj ma miejsce. Zatem nie jest tak, że brak dzisiaj konkretnej ustawy nie ma to wpływu na ceny paliw. Już sam fakt, że o tym się mówi i nad tym pracuje, już w tym momencie jest wykorzystywany przez rynek. Ponadto – nie ukrywajmy – ceny paliwa są ważnymi wskaźnikami, które pociągną za sobą także inne konsekwencje.

Co konkretnie ma Pan na myśli?

– O tym może mniej się mówi, ale wzrost cen paliw pociągnie za sobą wzrost wszystkich pozostałych elementów. Mało się mówi o tym, że w ustawie, nad którą się dzisiaj debatuje, mowa jest także o wzroście cen za energię elektryczną. Ten temat jest obecnie kompletnie przemilczany, ale fakty są takie, że wzrosną nie tylko ceny paliw, ale także ceny energii elektrycznej. Co więcej, zauważyłem to po rachunkach za energię elektryczną, a rozliczam się systemem rzeczywistym, że im mniej używam energii, tym więcej płacę. To pokazuje, że już dzisiaj ceny energii elektrycznej poszły w górę. Jest to forma przemilczana, cicha, ukryta. Niestety większość z nas – odbiorców energii elektrycznej nie analizuje swoich rachunków i nie mamy zatem pojęcia, skąd się biorą wszystkie składowe rachunków, które płacimy. Tak więc wzrost cen energii elektrycznej się dzieje, trwa. Reasumując, można powiedzieć, że sprawa jest poważna, bo w przypadku Polski zarówno energia elektryczna, jak również ropa naftowa to czynniki cenotwórcze.

Według ministra Krzysztofa Tchórzewskiego, nowy podatek nie wpłynie na cenę paliwa…

– Tłumaczenie, że wzrost cen paliw firmy wezmą w poczet swoich kosztów i zgodzą się na mniejsze zyski, jest niepoważne. Nikt nie pójdzie na to, żeby wzrost podatku wziąć na siebie, wkalkulować we własne koszty, tylko zapłaci za to konsument. Twierdzenie, że będzie inaczej, jest niedorzeczne. Która firma zapłaci, pokryje koszty ze swojego budżetu, a pieniądze weźmie skąd, z nieba? Jasne jest, że firma, aby zapłacić podatek, pieniądze weźmie od konsumenta. Wszystkie kalkulacje biznesowe polegają na tym, że kalkulujemy wszystkie podatki, wszystkie opłaty i dopiero na tej podstawie analizujemy swoje potencjalne zyski. Zatem min. Krzysztof Tchórzewski formułuje tezy i zachowuje się tak, jakby nie miał pojęcia, jak wyglądają kalkulacje cen i jak działa rynek. Każda osoba, która prowadzi biznes – choćby stragan z marchewką – wie dobrze, że w cenę produktu wliczamy wszystko łącznie z kosztami zbioru marchewki, kosztem transportu oraz wynagrodzenie pracownika, bo to są wszystko koszty. Tymczasem minister energii twierdzi, że ten podatek wyjątkowo nie będzie wliczony w cenę paliwa. Przecież to jest śmiech na sali. Lepiej żeby min. Krzysztof Tchórzewski nie mówił takich rzeczy, bo zwyczajnie się pogrąża.

Takie firmy jak ORLEN czy LOTOS nie wrzucą kosztów podatku w cenę paliwa, ale ma się to odbyć kosztem niewielkiego zmniejszenia swojej rentowności…

– Skoro ORLEN czy LOTOS nie wrzucą wzrostu podatku w cenę paliwa, to pytanie skąd wezmą pieniądze. Przecież zyski takich koncernów jak LOTOS czy ORLEN to są pieniądze ze sprzedaży paliwa na stacjach benzynowych. Mam nadzieję, że minister nie mówi tu o jakimś ręcznym sterowaniu. Przecież nagle nie zakaże koncernom paliwowym wliczania nowego podatku do cen paliwa. Skoro miałoby być inaczej, to w takim razie, jaki byłby sens wprowadzania nowego podatku. Ten podatek jest po to wprowadzany, aby LOTOS czy ORLEN i inne podmioty wkalkulowały go w cenę paliwa, bo tak działają prawidła rynku. Zmiana reguł nie wchodzi tutaj w grę. Szkoda, że min. Tchórzewski widzi to inaczej.

Jednak Kukiz’15 sprzeciwia się wprowadzeniu tej nowej opłaty…

– Tak sprzeciwiamy się, bo na dzisiaj w Polsce i tak mamy bardzo duży udział podatków, które nie zawsze są racjonalnie zagospodarowywane. Jak pamiętamy, wzrost cen paliw miał wpływać na fundusze drogowe i budowę dróg. Tymczasem okazuje się, że pieniądze są pobierane, ale po drodze gdzieś są gubione. Czyli to, co zostało zebrane, czy też to, co jest dzisiaj zbierane w bardzo wielu podatkach, nie realizuje zamierzonego celu, czyli budowy nowych dróg, które w Polsce są bardzo potrzebne. Niestety fundusze są gdzieś po drodze rozdrabniane, tworzy się podfundusze, obsługę funduszy i nagle okazuje się, że pieniądze zamiast trafiać na budowę dróg, to zasilają budżet państwa. I na tym polega całe to marnotrawstwo. Dzisiaj – owszem – możemy wprowadzić całą masę nowych podatków, ale problem leży nie w ilości tego typu danin, ale w racjonalnym – zgodnie z ich przeznaczeniem – wydawaniu tych podatków, które funkcjonują już dzisiaj. Nie oszukujmy się, dzisiaj potrzebujemy systemowego rozwiązania tego problemu.

Podczas ostatniego posiedzenia sejmowej Komisji Energii i Skarbu Państwa, wspólnie z posłem Krzysztofem Sitarskim złożył Pan poprawkę, aby zatrzymać podwyżkę cen paliw. Co ona zakłada?

– Jak wiadomo, dochód z nowego podatku ma zostać przeznaczony w 85 procentach na Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i w 15 procentach na Fundusz Niskoemisyjnego Transportu, z którego finansowane mają być m.in. projekty dotyczące paliw alternatywnych czy elektrycznych samochodów. Rzeczywiście brzmi to bardzo optymistycznie, ale – jak wspomniałem wcześniej – problem nie jest w ilości podatków, ale w racjonalnym wykorzystaniu zebranych w ten sposób środków. Dlatego z posłem Krzysztofem Sitarskim na forum Komisji Energii i Skarbu Państwa walczymy o to, żeby tę podwyżkę zatrzymać, żeby ten zapis został uchylony i żeby nie wprowadzać kolejnego podatku. Jeśli ustawa przejdzie w kształcie zaproponowanym przez Prawo i Sprawiedliwość, to wszyscy zapłacimy jeszcze więcej na stacjach benzynowych, ale także za energię elektryczną. Niestety ta druga kwestia jest wyciszana. Mając na uwadze arytmetykę sejmową, większość parlamentarna nie zgodziła się na nasze propozycje i niestety nasza poprawka została przez komisję odrzucona.

Co w związku z tym?   

– Na razie ustawa przeszła prace komisyjne w wersji zaproponowanej przez rząd, ale nie składamy broni. Cały czas walczymy z posłem Sitarskim, aby zatrzymać ten podatek, żeby go nie wprowadzać w życie. Warto, żebyśmy wszyscy uświadomili sobie, że jeśli ustawa przejdzie w takiej formie, to Polaków czeka nowy podatek. Oczywiście przed nami jeszcze głosowania na Sali Plenarnej Sejmu, zobaczymy, jak zachowa się większość parlamentarna.

W tym wypadku chyba trudno liczyć na cud?

– Nie wiem, jak to będzie. Jedno jest pewne, Kukiz’15, a więc opozycja konstruktywna na pewno nie poprze ustawy wprowadzającej nowy podatek w wersji zaproponowanej przez partię rządzącą. Na tym etapie nie ma naszej zgody. Wszystko okaże się najprawdopodobniej w czerwcu podczas zaplanowanego na cztery dni posiedzenia Sejmu.

Dziękuję za rozmowę. 

Mariusz Kamieniecki

Aktualizacja 14 czerwca 2018 (14:43)

NaszDziennik.pl