logo
logo

MEDIA

Zdjęcie: Robert Sobkowicz/ Nasz Dziennik

Komisja o rynku prasy

Czwartek, 13 września 2018 (04:00)

Sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu zajmie się problemem z kolportażem prasy w Polsce.

 

Wczoraj zdecydowało o tym prezydium tego gremium. Posłów niepokoi dramatyczny spadek sprzedaży gazet i czasopism. Jedną z przyczyn jest oczywiście wzrost roli mediów elektronicznych i wypieranie tradycyjnej prasy przez internet. Jednocześnie jednak ma miejsce poważny kryzys na rynku kolportażu. Na skraju bankructwa znajduje się Ruch. Za jego pośrednictwem także „Nasz Dziennik” dociera każdego dnia do małych miejscowości, których mieszkańcy mogą teraz zostać w dużym stopniu pozbawieni dostępu do informacji.

Internet ma przewagę szybkości i nieskrępowanej wolności wypowiedzi. Ale to tradycyjne gazety zawierają najciekawsze informacje, najpoważniejsze komentarze, wywiady i analizy, są formą wypowiedzi trwałą i wymagającą pełnej odpowiedzialności. Stąd ich rola jest nie do przecenienia. Słowo drukowane pozostaje zarchiwizowane m.in. w bibliotekach publicznych gromadzących poszczególne egzemplarze każdego ukazującego się w Polsce tytułu. Słabością internetu jest natomiast podatność na manipulacje.

– W internecie informacja jest bardzo rozproszona. Natomiast w prasie nie tylko ktoś pisze, ale ktoś to sprawdza, choćby pod kątem tego, że jest to ciekawe. Jest nie tylko praca autorska, ale i redaktorska. Jest też wydawca, który ponosi koszty, a więc bierze też odpowiedzialność. To nie to samo, co komentarz w internecie – zauważa w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” Piotr Boroń, były senator, samorządowiec i członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Posiedzenie komisji ma się odbyć w październiku, dokładny termin jeszcze nie jest znany. 

Drogi Czytelniku,

cały artykuł jest dostępny w wersji elektronicznej „Naszego Dziennika”.

Zapraszamy do zakupu w sklepie elektronicznym

Piotr Falkowski

Nasz Dziennik