Jutro o godz. 17.00 w Centrum Edukacyjnym IPN w Katowicach Przystanek Historia im. Henryka Sławika przy ul. św. Jana 10 (III piętro) odbędzie się promocja albumu Łukasza Kobieli „August Hlond 1881-1948”. W spotkaniu weźmie udział autor publikacji.
Album zawiera 400 niepublikowanych zdjęć. W publikacji znajduje się odpowiedź na pytanie, dlaczego August Hlond opuścił Polskę w 1939 roku.
– Biografia Augusta Hlonda może uchodzić za symbol losu Polaków żyjących na przełomie XIX i XX w. Wzrastanie w tęsknocie za Ojczyzną – wymarzoną i, zdawać by się mogło, nieosiągalną. Patriotyzm dnia codziennego, przejawiający się w działalności społecznej i kulturalnej, a także przeżywany niejednokrotnie z daleka, tak jak w przypadku młodego Augusta Hlonda, który musiał wyjeżdżać w związku z nauką i pracą duszpasterską. I w końcu – gdy ziścił się sen pokoleń – radość z odzyskanej Ojczyzny, a zaraz potem praca nad jej odbudową – przerwana przez wojnę i dramat emigracji. Powrót do zniszczonego kraju i kolejna walka, tym razem z bezbożnym komunizmem. Te wszystkie elementy biografii Prymasa Hlonda mogłyby opisywać dzieje setek tysięcy Polaków. Dlatego wygłoszone po przyjeździe do kraju słowa, że „Polska żyje nadal pod znakiem krzyża, chce iść w przyszłość z Chrystusem”, brzmią tak autentycznie i oddają pełnię jego doświadczeń – napisał we wstępie dr Jarosław Szarek, prezes IPN.