logo
logo

Rodzina

Zdjęcie: Marek Borawski/ Nasz Dziennik

Mama, a nie żłobek

Wtorek, 20 listopada 2018 (03:29)

Pedagodzy apelują o wsparcie dla rodziców, którzy chcą uchronić swoje dzieci przed żłobkiem.

 

Każdy, kto znalazł się w życiowej konieczności posyłania dzieci do żłobków, wie, że nie jest to optymalne wyjście.

Dlatego pilnie potrzebne są takie rozwiązania polityki prorodzinnej, które będą wsparciem rodziców w procesie wychowawczym. Mowa chociażby o bonie opiekuńczo-wychowawczym dla rodziców dzieci do lat 3. Pod takim postulatem podpisało się 50 pedagogów, psychologów, psychiatrów, lekarzy.

Inicjatorem listu do premiera Mateusza Morawieckiego jest Związek Dużych Rodzin Trzy Plus. Sygnatariusze pisma wyrażają zaniepokojenie programami rządowymi, w których żłobki są rozwiązaniem faworyzowanym, jeśli chodzi o możliwe formy opieki nad małymi dziećmi. Zwracają uwagę, że zgodnie ze współczesną wiedzą kluczowym elementem w rozwoju małego dziecka jest bezpieczna więź z rodzicami, a jej zachwianie ma nierzadko bardzo negatywne skutki.

„Wciąż brak rozwiązań wspierających rodziców, którzy sami chcą wychowywać swoje potomstwo. Państwo nie wspiera ekonomicznie najkorzystniejszego z punktu widzenia rozwoju dziecka rozwiązania” – czytamy w liście. Jego autorzy są zaniepokojeni zwłaszcza treścią programu rządowego dotyczącego rozwoju instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 „Maluch+”, który – jak podkreślają – uprzywilejowuje żłobki. Nie chodzi o podważanie zasadności istnienia żłobków, ale o to, że rodzice powinni mieć wybór. Dlatego w liście czytamy, że najlepszym rozwiązaniem byłby bon opiekuńczo-wychowawczy przyznawany rodzicom wszystkich dzieci z możliwością wykorzystania go jako wsparcia finansowego rodzinnej opieki nad dzieckiem lub jako opłaty za żłobek.

Drogi Czytelniku,

cały artykuł jest dostępny w wersji elektronicznej „Naszego Dziennika”.

Zapraszamy do zakupu w sklepie elektronicznym

Paulina Gajkowska

Nasz Dziennik