logo
logo

Podatki

Dzięki funduszom z 1 proc. podatku swoją działalność może prowadzić przy WSKSiM studencki teatr „Dobry Wieczór” Zdjęcie: P.Pasionek/ -

Liczy się każda złotówka

Sobota, 19 stycznia 2019 (03:48)

Ponad 14 mln podmiotów przekazało w zeszłym roku podatkowym 1 proc. swojego podatku dochodowego na organizację pożytku publicznego.

 

Z roku na rok rośnie liczba osób, które chcą przeznaczyć 1 proc. podatku dochodowego na organizację pożytku publicznego. Możliwość ta istnieje w polskim systemie podatkowym od 2004 r. Wtedy to tylko 80 tys. podatników w swoim zeznaniu podatkowym zadeklarowało chęć przekazania setnej części swojego podatku. W zeszłym roku już 14,1 mln podatników wsparło działalność charytatywną prowadzoną przez organizacje posiadające status pożytku publicznego. I choć to imponująca liczba, ciągle wielu z uprawnionych nie decyduje się na taki krok. – To wynika z tego, że brakuje rzetelnej kampanii informacyjnej, która by pokazywała społeczeństwu, że warto dzielić się swoim podatkiem. Trzeba rozwiać też pewne krążące wokół tej możliwości mity – podkreśla w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” poseł Gabriela Masłowska (PiS), wiceprzewodnicząca sejmowej Komisji Finansów Publicznych.

Przekazanie 1 proc. podatku dochodowego na organizację pożytku publicznego jest bezpłatne. Nie generuje też dla podatnika żadnych kosztów. Pieniądze, które trafiają na konto organizacji, i tak musielibyśmy zapłacić. Tylko zamiast do budżetu państwa trafiają one na cele charytatywne. Nie wykonujemy też żadnych przelewów. Po złożeniu deklaracji o przekazaniu 1 proc. na konto wybranej organizacji sprawą zajmuje się już urząd skarbowy.

Przekazując 1 proc. podatku dochodowego, możemy mieć pewność, że zostaną one wydane zgodnie z zapowiadanym celem. Żeby móc odbierać pieniądze, konkretny podmiot musi trafić na listę organizacji pożytku publicznego. Jest ona aktualizowana co roku i można ją znaleźć na stronie Ministerstwa Finansów. W zeszłym roku podatkowym liczyła ona aż 9 tys. podmiotów.

Wśród nich znajduje się Fundacja Nasza Przyszłość, związana z Radiem Maryja. – Jest to Fundacja, która odgrywa niezwykłą rolę we współczesnej Polsce. Jej głównym celem jest edukacja i wychowanie młodego pokolenia – mówi poseł Masłowska.

Promocja kultury

Edukacja to tylko jeden z filarów działalności Fundacji. Drugim, równie istotnym, jest wychowanie młodego pokolenia. I tak dzięki pieniądzom pochodzącym z 1 proc. podatku dochodowego w całej Polsce organizowane są warsztaty edukacyjne dla młodzieży. Podczas nich uczniowie szkół podstawowych i średnich mają możliwość poznania tajników mediów oraz uczą się krytycznej interpretacji wydarzeń politycznych czy społecznych.

Trudno mówić o rzetelnej edukacji bez nadania odpowiedniej roli kulturze. Już od lat w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu działa teatr „Dobry Wieczór”, którego opiekunem jest o. Dariusz Drążek CSsR. Studenci-aktorzy występują gościnnie w całej Polsce. – Dzięki ich zaangażowaniu i pasji udaje się skutecznie promować kulturę – przekonuje poseł Masłowska, która organizuje spektakle teatru na Lubelszczyźnie.

W jaki sposób można wesprzeć działalność Fundacji Nasza Przyszłość? To bardzo proste. Przekonuje o tym w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” Lidia Kochanowicz-Mańk. – Wystarczy, żeby w deklaracji podatkowej za 2018 r. w odpowiedniej rubryce wpisać numer KRS Fundacji Nasza Przyszłość. Jest to numer: 0000091141 – mówi Lidia Kochanowicz-Mańk.

Wielu Polaków wspiera Radio Maryja wpłatami podczas całego roku. Dzięki temu – przy rozliczaniu deklaracji PIT – można skorzystać z ulgi na darowiznę. Skorzystanie z tej ulgi w żaden sposób nie wyklucza możliwości przekazania 1 proc. podatku na Fundację Nasza Przyszłość. Co więcej, nie zmniejsza także sumy, którą możemy przekazać na ten cel. Na złożenie deklaracji podatkowej za 2018 r. mamy czas do końca kwietnia. Z kolei osoby, które rozliczają się w ramach PIT-28, deklaracje podatkowe muszą złożyć w urzędzie skarbowym do końca stycznia. Są to ci podatnicy, którzy rozliczają się na zasadach ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.


Przekaż 1 proc. swojego podatku na rzecz Fundacji Nasza Przyszłość – numer KRS 0000091141.

Rafał Stefaniuk

Aktualizacja 19 stycznia 2019 (03:48)

Nasz Dziennik