logo
logo

Podatki

Zdjęcie: Mateusz Marek/ Nasz Dziennik

To bardzo proste

Poniedziałek, 18 lutego 2019 (03:00)

Osoby, które rozliczają się z urzędem skarbowym w ramach usługi Twój e-PIT, mogą przekazać 1 proc. podatku dochodowego na organizację pożytku publicznego.

 

W polskim systemie podatkowym debiutuje nowe rozwiązanie – usługa Twój e-PIT. Urząd skarbowy dzięki informacjom pobranym od pracodawców przygotował i udostępnił roczne zeznania podatkowe za 2018 rok. Dotyczą one tych podatników, którzy rozliczają się w ramach zeznania PIT-37 i PIT-38. Podatnik może zdecydować, czy chce się rozliczyć z fiskusem w tradycyjnej formie, a więc samodzielnie przygotować i złożyć zeznanie podatkowe, czy skorzystać z tej deklaracji, którą przygotował urząd i udostępnił na portalu podatki.gov.pl. Usługa Twój e-PIT cieszy się jak dotąd dużym zainteresowaniem.

Bez względu na to, którą z form rozliczenia z fiskusem wybierzemy – elektroniczną czy tradycyjną – możemy podzielić się swoim 1 proc. podatku dochodowego z organizacją pożytku publicznego. Skorzystanie z tej opcji w usłudze Twój e-PIT jest bardzo proste. Automatycznie zostanie wybrana ta organizacja, która otrzymała od nas 1 proc. podatku w zeszłym roku. Gdy chcemy zmienić swoją decyzję z zeszłego roku, wystarczy, że skorzystamy z opcji „Zmieniam organizację”.

Jeżeli po raz pierwszy chcemy przekazać swój 1 proc. podatku – a ciągle wielu podatników nie korzysta z tej możliwości – wybierz z listy numer KRS tej organizacji pożytku publicznego, której chcesz przekazać 1 proc. podatku dochodowego. Opcjonalnie możemy też wskazać szczegółowy cel, na który ma być przekazany nasz podatek. Możemy też wyrazić zgodę na to, że organizacja pożytku publicznego zostanie poinformowana, że dana wpłata pochodzi z naszego 1 proc.

W zeszłym roku podatkowym aż 14,1 mln podatników zdecydowało się podzielić swoim 1 proc. podatku dochodowego. I tylko dzięki deklaracjom podatkowym z tego okresu na konta organizacji pożytku publicznego trafiło łącznie 761,3 mln zł. W zeszłym roku mogliśmy przekazać 1 proc. na 1 z 9 tys. podmiotów posiadających ten status. Wśród nich jest będąca częścią Rodziny Radia Maryja Fundacja Nasza Przyszłość.

Edukacja i wychowanie

Instytucja ta za swój cel obrała odnowę Narodu Polskiego i naszego państwa poprzez edukację oraz wychowanie dzieci i młodzieży. Organizuje koncerty pieśni ludowych, a także produkuje filmy pełnometrażowe o wielkich polskich świętych. Każdy z nas słyszał o teatrze „Dobry wieczór” tworzonym przez studentów Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Mimo że teatr tworzą aktorzyamatorzy, zdobywa on laury konkursowe.

Istotnym filarem działalności Fundacji Nasza Przyszłość jest edukacja. Toteż w WSKSiM w Toruniu organizowane są konferencje i sympozja naukowe, podczas których poruszane są aktualne problemy współczesnej Polski, Europy i świata. – Chcemy do nauki podchodzić w sposób jak najbardziej pozytywny. Naszym celem nie jest tylko mówienie o problemach – bo to jest zbyt proste – ale chcemy też rozmawiać o możliwościach ich rozwiązania – mówi „Naszemu Dziennikowi” o. dr Zdzisław Klafka CSsR, rektor Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

I tak już w sobotę, 23 lutego, w auli toruńskiej uczelni odbędzie się sympozjum naukowe „Pojednanie w małżeństwie i rodzinie”, które swoim honorowym patronatem objął rzecznik praw dziecka Mikołaj Pawlak. Z kolei w poniedziałek i wtorek – 25 i 26 lutego – kolejna ważna konferencja naukowa: „Młodzi trzeźwi i wolni”. Jest ona efektem współpracy z Zespołem Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych.

Dominik Cwikła jest absolwentem WSKSiM. Podczas studiów był prezesem Ruchu Obrony Życia działającym na tej uczelni. W rozmowie z „Naszym Dziennikiem” mówi: – WSKSiM jest miejscem, gdzie można poruszać trudne i ważne tematy. Jak wspomina, jako student współorganizował na uczelni wielką konferencję pro-life w 2015 roku. – Udało się wówczas zaprosić i wysłuchać osób takich jak prof. Bogdan Chazan czy śp. dr inż. Antoni Zięba, którzy zajęli się tematyką merytoryczną. Z kolei najmłodsza z prelegentek – wówczas jeszcze licealistka – Ewa Rejman przedstawiła ze swojej perspektywy zupełnie inne spojrzenie na to, jak można poprzez pozytywny przekaz zachęcać młodzież do postawy pro-life przy użyciu mediów społecznościowych. Szczerze mówiąc, sam byłem pod wrażeniem moim zdaniem dość innowacyjnego spojrzenia na tę kwestię – podkreśla Cwikła.

Jak dodaje, organizacja takiej konferencji to miesiące przygotowań. – To również jest nieocenione doświadczenie, które bardzo przydaje się każdemu, kto chce osiągnąć coś więcej – wskazuje nasz rozmówca.

Przekazanie 1 proc. podatku na Fundację Nasza Przyszłość jest bardzo proste. W odpowiednie pola w deklaracji podatkowej należy wpisać jej KRS 0000091141 oraz kwotę 1 proc. podatku dochodowego. W przypadku usługi Twój e-PIT kwota 1 proc. podatku będzie już wyliczona na podstawie aktualnych danych. Wystarczy tak niewiele z naszej strony, aby zrobić tak dużo.

Rafał Stefaniuk

Nasz Dziennik