logo
logo

Pod
patronatem „Naszego Dziennika”

Zdjęcie: Marek Borawski/ Nasz Dziennik

Klucze do muzeum

Piątek, 1 marca 2019 (04:01)

Dzisiaj zostanie uroczyście przekazany przebudowany gmach Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce.

 

– W Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, 1 marca, nastąpi oficjalne przekazanie przez wykonawcę obiektów byłego aresztu śledczego w Ostrołęce. Obiektu, w którym zostaje utworzone Muzeum Żołnierzy Wyklętych – mówi nam Jacek Karczewski, dyrektor powstającej placówki. – Pierwszy etap inwestycyjny właśnie się kończy. Oficjalnie o godzinie 11.00 otrzymamy uroczyście klucze od generalnego wykonawcy w obecności wicepremiera Piotra Glińskiego. Oznacza to, że będziemy mogli przejść do drugiego etapu realizacji naszej inwestycji, czyli wykonania ekspozycji stałej. Mam nadzieję, że niedługo będziemy mogli w pełni otworzyć muzeum – zaznacza dyrektor.

Ceremonia przekazania gmachu po zakończeniu prac budowlanych rozpocznie się w budynku przy ul. Traugutta 19 w Ostrołęce o godz. 11.00. Po wystąpieniach gości nastąpi prezentacja budynków i zwiedzanie wystawy. O godz. 12.30 rozpocznie się debata pt. „Ocalić pamięć. O roli muzeum w budowaniu tożsamości”. – Debata jest nastawiona na to, żeby oddać głos osobom, które są lokalnie zaangażowane w tę tematykę – mówi „Naszemu Dziennikowi” Jolanta Żubrowska, kierownik Działu Edukacji i Promocji. W debacie mają wziąć udział: dyrektor muzeum Jacek Karczewski, Arkadiusz Gołębiewski, dyrektor Festiwalu Filmowego Niepokorni Niezłomni Wyklęci, kpt. Franciszek Chrostowski, szef okręgu ostrołęckiego Światowego Związku Żołnierzy AK, ppłk Waldemar Nowakowski ps. „Gacek”, powstaniec warszawski, znany kolekcjoner militariów. Niewykluczone, że będą także inni uczestnicy.

– Usytuowanie tego rodzaju muzeum w Ostrołęce nie jest przypadkowe. Był to bowiem specyficzny teren, na którym aktywność oddziałów niepodległościowych była znacząca oraz miała duże poparcie społeczne. Mieszkańcy bardzo odczuwali zagrożenie komunizmem – mówi nam redaktor Dariusz Pogorzelski z Telewizji Trwam, który poprowadzi debatę.

Po jej zakończeniu przewidziane jest złożenie kwiatów pod pomnikiem Ofiar Terroru Komunistycznego.

Żywa historia

W związku z oddaniem kompleksu muzealnego placówka przygotowała szereg wydarzeń. – Przez weekend będzie można zapoznać się z nowym obliczem byłego więzienia. Przy tej okazji odbędzie się wiele imprez towarzyszących. 1 i 2 marca będą przedstawiciele grup rekonstrukcyjnych, będzie można zapoznać się z bronią z epoki, 2 marca zaplanowano koncert Huberta Bojarskiego, a 3 marca pokaz spektaklu pt. „Wyklęci” Teatru Nie Teraz – wylicza dyrektor.

– Muzeum będzie otwarte przez cały weekend. Będą wyświetlane filmy przy współpracy z panem Arkadiuszem Gołębiewskim, dyrektorem Festiwalu NNW w Gdyni. Zostanie przeprowadzona minidebata poświęcona roli muzeum w kształtowaniu tożsamości narodowej. Przewidzieliśmy warsztaty dla dzieci, wystawy okolicznościowe. Będzie można również zapoznać się z niektórymi eksponatami z naszego muzeum, np. bodaj jedyną pamiątką pozostałą po ostatnim Żołnierzu Wyklętym Józefie Franczaku ps. „Laluś” – medaliku z Matką Bożą Szkaplerzną, który miał na sobie jeszcze dwa tygodnie przed śmiercią. Medalik został nam przekazany przez syna „Lalusia”, Marka Franczaka, z czego jesteśmy dumni – podkreśla Jacek Karczewski. Zachęca jednocześnie osoby mające podobne pamiątki, by przekazywały je do muzeum.

Drogi Czytelniku,

zapraszamy do zakupu „Naszego Dziennika” w sklepie elektronicznym

Zenon Baranowski

Nasz Dziennik