logo
logo

Miesięcznik

Zdjęcie: Bigstock/ -

Spóźniony monitoring

Środa, 22 maja 2019 (02:51)

Nawet cztery miliony Polaków może nie wiedzieć, że są zagrożeni chorobami nerek.

To efekt m.in. braku właściwego monitorowania pacjentów z cukrzycą czy nadciśnieniem tętniczym. Późnym powikłaniem tych chorób jest właśnie przewlekła choroba nerek. – System ochrony zdrowia wymaga udoskonalenia, bo to, o czym mówimy, to jest wiedza powszechnie znana dla każdego ze specjalistów z tych dziedzin oraz lekarzy rodzinnych, na których barkach spoczywa duża odpowiedzialność uświadamiania pacjentów, podejmowania wspólnych decyzji i profilaktyki – wyjaśnia w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” dr hab. n. med. Szymon Brzósko z I Kliniki Nefrologii i Transplantologii z Ośrodkiem Dializ UM w Białymstoku. Doświadczony lekarz będzie gościem specjalnym podczas spotkania poświęconego najnowszemu numerowi miesięcznika „Szlachetne Zdrowie”, na które zapraszamy w najbliższy piątek o godz. 12.00 do księgarni „Naszego Dziennika” w Warszawie.

– Jednym z ważnych tematów, jakie podejmujemy na łamach czerwcowego numeru miesięcznika, są choroby nerek. Dlaczego? Bo aż 4 mln Polaków może nie wiedzieć, że ma z nimi problem. Choroby nerek często nie dają objawów, a mogą wystąpić przy cukrzycy czy nadciśnieniu tętniczym. Warto zapoznać się z artykułami na ten temat w nowym numerze – zachęca Anna Zalech, redaktor naczelny „Szlachetnego Zdrowia”.

Doktor hab. Szymon Brzósko przyznaje, że profilaktyka grup wysokiego ryzyka w tym wypadku zawodzi. – System nie jest idealny, ale też sami pacjenci powinni pogłębiać swoją wiedzę – zaznacza specjalista.

Na ten i inne tematy lekarz porozmawia w najbliższy piątek z Czytelnikami „Szlachetnego Zdrowia”.

– Opowiem o roli, jaką pełnią nerki w ludzkim organizmie, aby uzmysłowić, jak ważny jest to narząd, a w szczególności, jakie skutki wynikają z tego, gdy nerki są chore i dochodzi do ich niewydolności. Także o tym, jak nerki zachowują się w wieku senioralnym – mówi nam dr hab. Szymon Brzósko.


SPOTKANIE

W piątek, 24 maja, o godz. 12.00 w księgarni „Naszego Dziennika” w Warszawie (al. Solidarności 83/89) dr hab. n. med. Szymon Brzósko, wybitny nefrolog, odpowie na pytania Czytelników miesięcznika „Szlachetne Zdrowie”.

 

 

 

Drogi Czytelniku,

cały artykuł jest dostępny w wersji elektronicznej „Naszego Dziennika”.

Zapraszamy do zakupu w sklepie elektronicznym

Aneta Przysiężniuk-Parys

Nasz Dziennik