logo
logo

Dziś w
„Naszym
Dzienniku”

Zdjęcie: Mateusz Marek/ Nasz Dziennik

Wielkie życiorysy

Wtorek, 18 czerwca 2019 (02:11)

Polska przywraca imiona i pamięć 24 bohaterom skazanym na zapomnienie.

Wczorajsza uroczystość wręczenia not identyfikacyjnych IPN w Pałacu Prezydenckim to zwycięstwo po latach. I dowód na to, że po okresie represji i szkalowania wolna Ojczyzna skutecznie upomina się o swoich najlepszych synów. Są wśród nich zarówno żołnierze powojennego podziemia antykomunistycznego – Wyklęci-Niezłomni, jak i zamęczeni w czasie wojny i okupacji przez Niemców lub ukraińskich nacjonalistów.

„Ich odnalezienie na terenie tych samych obiektów, gdzie potem komunistyczna bezpieka zabijała ludzi drugiej konspiracji, podkreśla ciągłość oporu Polaków wobec obydwu totalitaryzmów, a zarazem także bliźniacze okrucieństwo i bezwzględność wrogów naszej Ojczyzny spod brunatnego i czerwonego sztandaru” – podkreślił w liście do uczestników uroczystości przebywający z wizytą w Stanach Zjednoczonych prezydent Andrzej Duda.

Wśród zidentyfikowanych jest m.in. por. Roman Szczur vel Szumski ps. „Halina”, „Nadzieja”, „Urszula”, który dwukrotnie rozbił komunistyczne więzienie w Zamościu i uwolnił znajdujących się w nim więźniów. Jedna z tych akcji przeprowadzona 8 maja 1946 roku należała do największych sukcesów całego powojennego podziemia antykomunistycznego. Uwolniono wtedy ponad 300 osób. Wśród nich był Józef Pyś ps. „Śmiały”, który potem kontynuował walkę aż do 1951 roku. Jeszcze dłużej, bo do 1953 roku, walczył Adam Kuchciewicz ps. „Iskra”, „Wiktor”.

 

Drogi Czytelniku,

cały artykuł jest dostępny w wersji elektronicznej „Naszego Dziennika”.

Zapraszamy do zakupu w sklepie elektronicznym

Piotr Falkowski

Nasz Dziennik