logo
logo

Zdrowie

Zdjęcie: Bigstock/ -

Decyzja na wagę życia

Piątek, 19 lipca 2019 (03:51)

Ważą się losy refundacji leków przeciwcukrzycowych nowej generacji, które skutecznie pomagają chorym.

Chorzy na cukrzycę cierpliwie zabiegają o refundację nowoczesnych terapii, które od wielu lat są powszechnie stosowane w innych krajach Unii Europejskiej.

Chodzi o tzw. leki inkretynowe i flozyny, które mają m.in. ochronne działanie na mięsień sercowy i wydłużają życie pacjentów. Ich stosowanie jest rekomendowane przez Polskie Towarzystwo Diabetologiczne (PTD) w leczeniu cu-krzycy typu 2. – W szczególności są one zalecane pacjentom z chorobami układu sercowo-naczyniowego, z przewlekłą chorobą nerek, z otyłością oraz skłonnością do hipoglikemii – mówi „Naszemu Dziennikowi” Anna Śliwińska, prezes Zarządu Głównego Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków.

Na cukrzycę w Polsce choruje ponad 3,5 mln osób, które od lat niecierpliwie czekają na decyzje resortu zdrowia w sprawie refundacji. – Są to ludzie, którzy na dalszym etapie trwania choroby nierzadko wymagają pomocy osób trzecich, a z uwagi na stosowanie leków już przestarzałych i uznawanych w wielu krajach wręcz za archaiczne, stają się coraz bardziej narażeni na wystąpienie powikłań – wyjaśnia w rozmowie z nami dr n. med. Marek Derkacz, endokrynolog i diabetolog z Lublina.

Niestety w tej sprawie wciąż bardziej niż dobro pacjenta zdają się liczyć względy ekonomiczne. – Polska jest obecnie jedynym krajem Unii, w którym leki z tych grup nie posiadają refundacji i cały koszt terapii spoczywa na barkach chorego. Pomimo obietnic poprzednich rządów w tej sprawie żadna z nich nie została dotrzymana, a decyzje o refundacji leków, które na Zachodzie są synonimem leków nowoczesnych, a zarazem skutecznych, z dnia na dzień są przesuwane – ubolewa specjalista.

Drogi Czytelniku,

cały artykuł jest dostępny w wersji elektronicznej „Naszego Dziennika”.

Zapraszamy do zakupu w sklepie elektronicznym

Aneta Przysiężniuk-Parys

Nasz Dziennik