logo
logo

Gospodarka

Zdjęcie: Mateusz Marek/ Nasz Dziennik

Kiedy niższy VAT

Czwartek, 8 sierpnia 2019 (03:01)

Ministerstwo Finansów zabiega o obniżenie podatku VAT na ubranka i obuwie dla dzieci.

Taka obniżka stanowiłaby istotne wsparcie dla rodzin. Polska chce przyspieszenia prac nad unijnymi przepisami dotyczącymi reformy podatku VAT, a przede wszystkim możliwości bardziej elastycznego określania stawek tej daniny i korzystania – w zależności od decyzji rządów poszczególnych krajów – z preferencyjnego VAT w niektórych przypadkach.

– Minister Marian Banaś w piśmie do ministra finansów Republiki Finlandii ponowił prośbę o zintensyfikowanie prac legislacyjnych nad wnioskiem Komisji Europejskiej dotyczącym reformy stawek VAT – poinformował nas resort finansów. Finlandia sprawuje obecnie prezydencję w Unii Europejskiej.

Jak zaznacza resort finansów, dla Polski kluczowa jest możliwość obniżenia stawek VAT np. na odzież i obuwie dla dzieci, a tym samym wsparcia polityki społecznej państwa – szczególnie polityki prorodzinnej, która stanowi jeden z priorytetów państwa.

Dla rodziców, którzy muszą ubrać swoje dzieci, niższe opodatkowanie artykułów dziecięcych to zastrzyk konkretnych pieniędzy. – Te wydatki na ubrania dla dzieci są jednak dla domowego budżetu spore. Radzimy sobie, wymieniając się ubraniami ze znajomymi – bo dzieci tak szybko rosną, że nie zdążą znosić ubrań. Ale dużo musimy też kupować. I jak patrzę na paragony, gdzie ten VAT jest wyszczególniony, to naprawdę gdyby był obniżony chociaż o połowę, to moglibyśmy zaoszczędzić kilkaset złotych na rok – mówi nam Anna Miernik z Kielc, matka dwóch kilkulatków.

Drogi Czytelniku,

cały artykuł jest dostępny w wersji elektronicznej „Naszego Dziennika”.

Zapraszamy do zakupu w sklepie elektronicznym

Artur Kowalski

Nasz Dziennik