logo
logo

Zbrodnie komunistyczne

Zdjęcie: Robert Sobkowicz/ Nasz Dziennik

Więzienie dla esbeków

Środa, 20 listopada 2019 (03:01)

Wyrok bezwzględnego więzienia dla dwóch generałów Służby Bezpieczeństwa orzekł wczoraj sąd.

Sąd Okręgowy w Warszawie podtrzymał karę dwóch lat bezwzględnego więzienia dla esbeków za represje wobec opozycjonistów w okresie stanu wojennego. Sąd prawomocnie uznał, że gen. SB Władysław C. i Józef S., nieobecni na ogłoszeniu wyroku, dopuścili się wobec przeciwników politycznych czynów, które kwalifikują się jako zbrodnia przeciwko ludzkości. Tym samym podtrzymał poprzedni wyrok kary bezwzględnego więzienia dla dwóch funkcjonariuszy państwa komunistycznego. Po ogłoszeniu decyzji zgromadzeni na sali sądowej opozycjoniści z okresu PRL bili brawo. – Ale to o 30 lat za późno – dodawali.

Sędzia Hubert Gąsior uznał obu oskarżonych za odpowiedzialnych za stosowanie represji wobec działaczy podziemia powołanych na ćwiczenia, które sprowadzały „realne niebezpieczeństwo dla ich zdrowia i życia”. Ponadto stanowiły złamanie prawa i naruszenie szeregu praw człowieka. – Był to naprawdę czyn niegodny, o znacznej społecznej szkodliwości – zrobili to, jak się wydaje, z pełnym rozmysłem – podkreślił sędzia, dodając, że wykorzystali struktury wojskowe do walki z ludźmi, których uważali za przeciwników politycznych. – Do jednostki na te ćwiczenia trafili ludzie w stanie zdrowia, który nie kwalifikował ich do odbycia ćwiczeń. Zeznania lekarzy w tym zakresie są przerażające – wskazał.

Z wyrokiem zgadza się prok. Mieczysław Góra z IPN. – Przede wszystkim to, że działania represyjne wobec opozycjonistów powołanych do wojskowych obozów internowania zostały uznane za represje, za zbrodnię przeciwko ludzkości, to jest ogromny sukces wymiaru sprawiedliwości, zarówno IPN, jak i sądu – zaznaczył prokurator. Zwrócił uwagę, że to efekt 11 lat ciężkiej prokuratorskiej pracy.

Drogi Czytelniku,

cały artykuł jest dostępny w wersji elektronicznej „Naszego Dziennika”.

Zapraszamy do zakupu w sklepie elektronicznym

Zenon Baranowski

Nasz Dziennik