logo
logo
zdjęcie

Zdjęcie: Lech Muszyński/ PAP

Damy radę z kryzysem

Piątek, 29 maja 2020 (18:02)

Prezydent Andrzej Duda wziął udział w uroczystości odsłonięcia tablicy upamiętniającej powstanie pierwszych organów administracji polskiej na ziemi lubuskiej.

Jestem przekonany, że działając wspólnie, przy wsparciu władz centralnych razem z władzami samorządowymi, dzięki mądrej, konsekwentnie realizowanej polityce damy radę i przejdziemy przez ten trudny czas – powiedział w piątek w Międzyrzeczu prezydent Andrzej Duda.

Prezydent odwiedził Międzyrzecz w woj. lubuskim, gdzie wziął udział w uroczystości odsłonięcia tablicy upamiętniającej powstanie pierwszych organów administracji polskiej na ziemi lubuskiej.

Andrzej Duda podkreślił, że przez ostatnie dni dziękował samorządowcom za ich piękną działalność.

„Chcę dzisiaj podziękować także tutaj, w Międzyrzeczu, także tutaj na ziemi lubuskiej za państwa trud codziennie wkładany po to, żeby tutaj budować pomyślność swoich współmieszkańców, pomyślność osobistą, ale zawsze to podkreślam: budując tą małą ojczyznę. Budując swoją Polskę lokalną, Polskę powiatową, wojewódzką, budujecie państwo także i Rzeczpospolitą Polską” – zaznaczył prezydent.

Wyraził też nadzieję, że Polska w ciągu kolejnych lat nie tylko będzie mogła dalej się rozwijać, ale wyjdzie z kryzysu spowodowanego pandemią koronawirusa.

„Damy sobie radę z tym kryzysem, który nas dotknął i tak, jak ta ziemia potrafiła się odbudować, tak jak tutaj potrafiła się odbudować Polska państwowość, skoro wtedy daliście państwo radę, to jakże mielibyście nie dać rady teraz, kiedy kryzys dotknął nas tylko na chwilę” – powiedział Duda.

„Jestem przekonany, że wspólnie działając, przy wsparciu władz centralnych razem z władzami samorządowymi, przede wszystkim mądrą, wspólną, konsekwentnie realizowaną polityką damy radę i przejdziemy przez ten trudny czas” – podkreślił prezydent. „Chcę państwa zapewnić, że jestem w tym z państwem i wspieram z całej mocy” – dodał.

Na fasadzie międzyrzeckiego ratusza prezydent odsłonił tablicę upamiętniającą powstanie w 1945 r. polskiej administracji. Pierwszym starostą międzyrzeckim był Lucjan Brudło, o czym można dowiedzieć się z inskrypcji na tejże tablicy.

Duda w wystąpieniu nawiązał do tego. Powiedział, że Lucjan Brudło nie przyjechał na te ziemie po II wojnie, ale pochodził z nieodległego Starego Kramska, a więc był autochtonem, a do tego Polakiem, potomkiem polskiej rodziny, która zawsze mieszkała na tych ziemiach.

„To wskazywało jasno i wyraźnie na to, że ziemie te były historyczne polskie i że mimo lat zaborów, mimo wynaradawiania, mimo germanizacji, mimo wszystkich akcji, jakie były prowadzone przez Prusaków przeciwko Polakom, Polacy i polskość przetrwała na tej ziemi” – stwierdził Duda.

Bardzo dziękuję władzom Międzyrzecza i władzom wojewódzkim, że został na tej tablicy upamiętniony, bo to jest ważny historyczny znak, kto wtedy tę Polskę tutaj, na tej ziemi, odtwarzał – powiedział prezydent.

Andrzej Duda oddał hołd wszystkim, którzy odbudowywali Polskę na tych ziemiach. Przypomniał, że wśród nich było również wielu Polaków zmuszonych opuścić wschodnie tereny przedwojennej Polski zagrabione przez Związek Sowiecki. „Dzisiaj dla państwa, tak jak tutaj stoicie, to jest ojcowizna, bo przejęliście tę ziemię, na której mieszkacie po swoich dziadkach, ojcach, rodzicach, choć zapewne wśród państwa są tacy, którzy pamiętają tamten przyjazd w latach po II wojnie światowej jako dzieci” – zaznaczył Duda.

Prezydent mówił, że powojenny czas okazał się trudny. „Państwo go przetrwaliście. Przetrwaliście także lata komunistyczne, które nie były dla nas latami szczęśliwymi i wielu ludzi przez ten okres do 1989 r. było prześladowanych, dlatego że przez cały czas myśleli o tej prawdziwie wolnej, suwerennej, niepodległej Polsce, o której opowiadali im dziadkowie i rodzice. Dzisiaj ona taka jest. I dzisiaj nasze miasta, także tutaj, na zachodzie Polski, wyglądają pięknie i są zadbane, mają świetnych działaczy samorządowych, tych którzy pracują w sowich społecznościach” – mówił.

Andrzej Duda podziękował samorządowcom za ich pracę z okazji obchodzonej kilka dni temu 30. rocznicy wyborów samorządowych z 27 maja 1990 r., które, jak podkreślił, były pierwszymi wolnymi wyborami po upadku komunizmu w Polsce.

Witając głowę państwa, wojewoda lubuski Władysław Dajczak przypomniał historię Międzyrzecza. Mówił, że te ziemie można nazwać kolebką polskiego chrześcijaństwa. Mówił, że w X wieku prawdopodobnie tu przebywał św. Wojciech, a na początku XI wieku przybyło pięciu Braci Międzyrzeckich, którzy ponieśli męczeńskaierć za krzewienie wiary wśród plemion słowiańskich.

KM, PAP

Aktualizacja 29 maja 2020 (22:07)

NaszDziennik.pl