logo
logo
zdjęcie

Zdjęcie: Radek Pietruszka/ PAP

Druga kadencja

Czwartek, 6 sierpnia 2020 (07:38)

Aktualizacja: 6 sierpnia 2020 (10:23)

Andrzej Duda złożył dziś przysięgę przed Zgromadzeniem Narodowym i rozpoczął drugą, pięcioletnią kadencję prezydencką.

O godz. 10.00 w sali plenarnej Sejmu rozpoczęło się posiedzenie Zgromadzenia Narodowego (wspólne obrady Sejmu i Senatu), przed którym Andrzej Duda złożył przysięgę. Zgodnie z Konstytucją prezydent obejmuje urząd po złożeniu wobec Zgromadzenia Narodowego następującej przysięgi: „Obejmując z woli Narodu urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, uroczyście przysięgam, że dochowam wierności postanowieniom Konstytucji, będę strzegł niezłomnie godności Narodu, niepodległości i bezpieczeństwa państwa, a dobro Ojczyzny oraz pomyślność obywateli będą dla mnie zawsze najwyższym nakazem. Tak mi dopomóż Bóg”.

Szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski przekazał PAP, że po zakończeniu Zgromadzenia Narodowego prezydent spotka się z członkami Konwentu Seniorów Sejmu i Senatu.

W związku z epidemią koronawirusa w czwartek w Sejmie obowiązują szczególne środki ostrożności. Ograniczeń dotyczących liczby uczestników jednak nie ma, ponieważ – jak tłumaczyła wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska (PiS) – możliwości takiej nie przewiduje regulamin Zgromadzenia Narodowego.

Po uroczystości w Sejmie Andrzej Duda uda się do Pałacu Prezydenckiego, gdzie o godz. 11.15 odbierze meldunki od dowódcy Garnizonu Warszawa gen. dyw. Roberta Głąba oraz komendanta Służby Ochrony Państwa majora SOP Pawła Olszewskiego.

Po tej uroczystości prezydent uda się do archikatedry św. Jana Chrzciciela, gdzie w południe zostanie odprawiona Msza św. w intencji Ojczyzny i prezydenta. Mszy św. będzie przewodniczył – podobnie jak pięć lat temu – przewodniczący KEP, ks. apb Stanisław Gądecki.

Szczerski poinformował, że po zakończeniu Eucharystii prezydent odda hołd swoim nieżyjącym poprzednikom na urzędzie prezydenta RP; złoży wieńce i kwiaty w miejscach upamiętnienia Gabriela Narutowicza, Stanisława Wojciechowskiego, Ignacego Mościckiego i Lecha Kaczyńskiego.

O godz. 14.00 na Zamku Królewskim odbędzie się uroczystość ponownego objęcia przez Andrzeja Dudę przewodnictwa w kapitułach Orderu Orła Białego oraz Orderu Odrodzenia Polski.

Później o godz. 15.30 na pl. Piłsudskiego odbędzie się uroczystość przejęcia przez Andrzeja Dudę zwierzchnictwa nad siłami zbrojnymi. Przewidziano wystąpienie prezydenta.

JG, PAP

NaszDziennik.pl