logo
logo
zdjęcie

Zdjęcie: Radek Pietruszka/ PAP

Domy modułowe dla Syrii i Grecji

Wtorek, 15 września 2020 (16:21)

Aktualizacja: 15 września 2020 (17:16)

Transport 500 domów modułowych zostanie wysłany do Syrii. Projekt o łącznej wartości 5,7 mln zł koordynuje Ministerstwo Spraw Zagranicznych w ramach programu Polska Pomoc i Fundacja Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM).

– Pandemia nie tylko nie unieważnia innych kryzysów, z którymi zmaga się świat, ale sprawia, że stają się one bardziej widoczne. W połączeniu z pogarszającą się sytuacją humanitarną w krajach takich jak Jemen, Syria czy Liban stanowi bezprecedensową próbę dla społeczności międzynarodowej – podkreślił wiceszef polskiej dyplomacji Paweł Jabłoński na briefingu prasowym w ogrodach Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

We wtorkowym wydarzeniu wzięli udział również minister ds. Unii Europejskiej – Konrad Szymański, podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji – Bartosz Grodecki, i prezes Fundacji Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej – Wojciech Wilk.

Domy produkowane są zgodnie ze standardami ONZ. Mają być nie tylko stabilną ochroną dla syryjskich rodzin przed trudnymi warunkami atmosferycznymi panującymi na pograniczu syryjsko-tureckim, ale także stanowić namiastkę normalności dla uchodźców. – Zaopatrzenie w domy modułowe 500 rodzin jest naszą odpowiedzią na zaspokojenie potrzeb Syryjczyków w celu zapewnienia dachu nad głową i zabezpieczenia podstawowych potrzeb związanych z zachowaniem higieny – powiedział wiceminister Jabłoński. – Polska udziela pomocy przede wszystkim tam, gdzie może trafić ona bezpośrednio do osób, które jej potrzebują – dodał.

156 domów modułowych zostanie również wysłanych jako wsparcie dla greckich służb recepcyjno-azylowych do niedawno spalonego obozu dla uchodźców w Mori na wyspie Lesbos. – Warszawa wspiera partnerów z Unii Europejskiej. Grecja jest jednym z najbardziej dotkniętych krajów falą migracji z regionu Bliskiego Wschodu – zaznaczył wiceszef polskiej dyplomacji.

JG, PAP

NaszDziennik.pl