logo
logo

Zdjęcie: Robert Sobkowicz/ Nasz Dziennik

Sprawiedliwa transformacja w górnictwie?

Wtorek, 22 września 2020 (16:16)

Aktualizacja: 22 września 2020 (16:37)

Prezydent Andrzej Duda rozmawiał o sytuacji w kopalniach z szefem NSZZ „Solidarność” Piotrem Dudą.

„Problem zmian w górnictwie to tylko część polityki klimatycznej obejmującej wiele gałęzi przemysłu. Kluczem jest sprawiedliwa transformacja, wprowadzana poprzez dialog społeczny” – napisał na Twitterze prezydent Andrzej Duda. Powiadomił też, że rozmawiał o sytuacji w kopalniach z szefem NSZZ „Solidarność” Piotrem Dudą.

Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjno-Strajkowy (MKPS) ogłosił, że rozpoczęty w poniedziałek po południu podziemny protest górników w kopalniach „Ruda” i „Wujek” rozszerzy się na inne kopalnie Polskiej Grupy Górniczej. Na najbliższy piątek związkowcy zaplanowali natomiast manifestację w Rudzie Śląskiej. W poniedziałek minął termin, w którym związkowcy oczekiwali rozpoczęcia rozmów z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego.

Związkowcy chcą rozmawiać o zasadach transformacji górnictwa i energetyki oraz – w tym kontekście – o przyszłości Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego. Uważają, że transformacja regionu powinna być rozłożona na około 40 lat i kwestionują tempo odchodzenia od węgla w energetyce, wynikające z projektu Polityki Energetycznej Polski do 2040 r. Ich zdaniem realizacja tej polityki oznaczałaby zamknięcie kopalń węgla kamiennego do 2036-2037 r., co przyniosłoby – ich zdaniem – katastrofalne skutki społeczne i gospodarcze.

Przed tygodniem związkowcy ogłosili pogotowie strajkowe i reaktywowali Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjno-Strajkowy. W jego skład weszły największe działające w regionie związki: Solidarność, OPZZ, Kadra i Sierpień ′80. Kolejne posiedzenie MKPS zaplanowano w Katowicach na wtorkowe popołudnie. Również we wtorek związkowcy mają przedstawić aktualne informacje o skali rozpoczętego w kopalniach protestu pod ziemią.

Wczoraj rzecznik rządu Piotr Müller poinformował, że do rozmów z górnikami z ramienia premiera zostali delegowani szef gabinetu premiera Krzysztof Kubów i wiceszef MAP Artur Soboń.

AB, PAP

NaszDziennik.pl