logo
logo
zdjęcie

Zdjęcie: Szymon Łabiński/ PAP

40-lecie Regionu Płockiego NSZZ „Solidarność”

Czwartek, 1 października 2020 (13:42)

Aktualizacja: 1 października 2020 (13:55)

Dzisiaj w płockim Muzeum Mazowieckim otwarta została wystawa fotografii i dokumentów z 40-letniej historii Regionu  Płockiego NSZZ „Solidarność”.

Przewodniczący związku Piotr Duda uczestniczył dzisiaj w obchodach 40-lecia Regionu Płockiego NSZZ „Solidarność”.

W płockim Muzeum Mazowieckim otworzył wystawę fotografii i dokumentów z 40-letniej historii tamtego regionu „Solidarności”. – W każdym miejscu rodziła się „Solidarność”, nie tylko w Szczecinie, Gdańsku czy Jastrzębiu. To dla ludzi w Płocku i w każdym innym miejscu w Polsce miało wielką wartość – oświadczył Piotr Duda.

Podkreślił, że poza dużymi ośrodkami, to także ludzie z mniejszych miejscowości w całej Polsce „starali się budować, dać tę małą cegiełkę do tego, żeby powstał Niezależny Samorządny Związek Zawodowy »Solidarność«, czyli wówczas przyczółek, wysepka wolności, a później po dziewięciu latach wolny i demokratyczny kraj”.

Piotr Duda zaznaczył, że wystawa prezentująca 40-letnią historię Regionu Płockiego NSZZ „Solidarność” to „hołd złożony tym, którzy walczyli o wolność naszej ukochanej Ojczyzny”.

– Dzięki tej wystawie przeniesiemy się w czasie do 1980 r. i przejdziemy całą drogę płockiej „Solidarności” przez to czterdziestolecie – mówił szef tego związku. Zapewnił, że „Solidarność” pamięta o swych bezimiennych bohaterach, którzy tworzyli jej historię.

Dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie Jacek Pawłowicz ocenił, że ekspozycja poświęcona dziejom płockiej „Solidarności” jest wyjątkowa, ponieważ pozwala przenieść się do innego świata, gdzie w szarej, brutalnej rzeczywistości PRL „rodził się najpiękniejszy kwiat, jaki zakwitł w Europie okupowanej przez Rosję sowiecką, rodziła się »Solidarność«, absolutny fenomen w skali świata”.

– Nie było czegoś takiego w żadnym z państw bloku wschodniego – powiedział o narodzinach „Solidarności” Jacek Pawłowicz, w okresie PRL działacz opozycji w Płocku. Powstanie i działalność „Solidarności” porównał do fenomenu Polskiego Państwa Podziemnego z okresu II wojny światowej i Armii Krajowej.

Dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL zwrócił uwagę, że 40 lat temu, gdy powstała „Solidarność”, związek ten zrzeszał 10 mln Polaków o różnych poglądach politycznych od narodowych demokratów do socjalistów. Jak mówił, oni wszyscy chcieli zmieniać Polskę. Wspomniał także o okresie stanu wojennego i działalności podziemnej „Solidarności”, a następnie o odradzaniu się związku.

– To państwo, ludzie „Solidarności”, wywalczyli Polską niepodległość. To Polacy wywalczyli sobie niepodległość – powiedział Pawłowicz, zwracając się do zebranych na jubileuszowych obchodach 40-lecia płockich struktur związku.

Przewodniczący Regionu Płockiego NSZZ „Solidarność” Andrzej Burnat podkreślił, że ekspozycja otwarta w czwartek w tamtejszym Muzeum Mazowieckim powstała dzięki zaangażowaniu lokalnych działaczy związku. Dziękując za przygotowanie rocznicowej ekspozycji, podkreślił: „To nasza wystawa. Każde na niej zdjęcie to jakieś wspomnienie”. Przed otwarciem wystawy minutą ciszy uczczono pamięć wszystkich zmarłych członków „Solidarności” od chwili jej powstania.

AB, PAP

NaszDziennik.pl