logo
logo

Zdjęcie: Robert Sobkowicz/ Nasz Dziennik

Pielęgnujmy pamięć o naszych bohaterach

Środa, 28 października 2020 (16:12)

Aktualizacja: 28 października 2020 (16:35)

MEN poinformowało, że prawie 4 tys. szkół, przedszkoli i placówek oświatowych zgłosiło się do akcji „Szkoła pamięta”

Kulminację działań związanych z akcją zaplanowano na 30 października 2020 r. Jest to ostatni piątek przed 1 listopada – dniem Wszystkich Świętych.

„Celem akcji »Szkoła pamięta« jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności. Inicjatywa jest realizowana w okresie, w którym w sposób szczególny wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. W ten sposób akcja nawiązuje do polskiej tradycji świąt zadusznych” – wskazało Ministerstwo Edukacji Narodowej.

W ramach akcji resort proponuje takie działania, jak: przygotowanie wystawy lub gazetki ściennej poświęconej lokalnemu bohaterowi lub lokalnemu miejscu pamięci, przygotowanie prac plastycznych nawiązujących do polskiej tradycji świąt zadusznych, zorganizowanie konkursu literackiego lub plastycznego upamiętniającego ważne postacie lokalnej historii, opracowanie prezentacji multimedialnej, która będzie mogła być wykorzystana podczas zajęć lekcyjnych poświęconych jakiejś rocznicy lub postaci historycznej.

Zaproponowano też przygotowanie w formie prezentacji mapy miejsc pamięci z najbliższej okolicy, opracowanie na stronie szkoły wirtualnego kalendarza, który będzie zawierał opisy i grafiki dotyczące ważnych wydarzeń historycznych, odszukanie w domu pamiątek rodzinnych (zdjęcia, przedmioty) przekazywanych z pokolenia na pokolenie i przygotowanie prezentacji na temat wsparcia organizacji pomagających Polakom i Polonii za granicą.

Aby wziąć udział w akcji, dyrektor szkoły, przedszkola lub innej placówki oświatowej ma wypełnić ankietę zgłoszeniową widoczną w Strefie dla zalogowanych w Systemie Informacji Oświatowej (zakładka „Ankieta”). MEN na zgłoszenia czeka do 29 października br. do godziny 15.00.

Informuje też, że każda szkoła, która zgłosi swój udział w akcji, będzie mogła pobrać specjalny logotyp, a po zakończeniu przedsięwzięcia otrzyma pamiątkowy dyplom od ministra edukacji i nauki.

AB, PAP

NaszDziennik.pl