logo
logo

Zdjęcie: Marek Borawski/ Nasz Dziennik

Kongres o wychowaniu

Sobota, 21 listopada 2020 (09:57)

Aktualizacja: 21 listopada 2020 (15:48)

Sobota jest drugim dniem trwania Międzynarodowego Kongresu „Katolicy a wychowanie – współczesne wyzwania szkolnictwa wyższego i nauki” organizowanego w WSKSIM w Toruniu

Tematykę współczesnych wyzwań dla szkolnictwa wyższego i nauki podjęło wielu wybitnych naukowców z Polski i zagranicy.

Wczoraj prof. Grzegorz Kucharczyk w swoim wystąpieniu pt. „Aktualne wyzwanie szkolnictwa wyższego w Polsce” zuważył, że  „uniwersytet jako bastion normalnego bytowania narodu ma trudną do przecenienia rolę w budowaniu suwerenności narodowej w najgłębszej jego warstwie, czyli suwerenności kulturowej i suwerenności w myśleniu”. Dodał też: „Jeżeli tu zachowamy suwerenność jako wspólnota narodowa, to kolejne piętra na tych fundamentach będzie łatwiej budować. Jeśli tych podstaw nie będzie, to wszystko będzie złudne. Trzeba przede wszystkim budować własną duchowość. […] Prymas Tysiąclecia powiedział, że »musimy pielęgnować i rozwijać własną formację, religijność i duchowość polską«. Nie chodzi tu o stworzenie Kościoła narodowego, tylko o kwestie suwerenności kultury” – podkreślił prelegent.

Podczas dzisiejszych sesji występują: prof. dr hab. Piotr Jaroszyński, kierownik Katedry Filozofii Kultury i Podstaw Retoryki KUL JP II,  prof. Pilar I. Romero, dziekan Wydziału Pedagogiki, Papieskiego i Królewskiego Uniwersytetu św. Tomasza w Manili (Filipiny), prof. Alinah Kelo Segobye, dziekan Wydziału Nauk Humanistycznych Uniwersytetu Nauki i Technologii w Windhoek z Namibii. Po południu:      prof. Fernando Simón Yarza, Wydział Prawa, Uniwersytet Navarra (Hiszpania), Vida Hanna, Katolicki Uniwersytet w Erbil (Irak).

AB, www.radiomaryja.pl

NaszDziennik.pl