logo
logo
zdjęcie

Zdjęcie: Leszek Szymański/ PAP

Przedłużone obostrzenia

Środa, 14 kwietnia 2021 (11:26)

Aktualizacja: 14 kwietnia 2021 (12:08)

Apogeum trzeciej fali w poprzednich tygodniach teraz przetacza się przez szpitale – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski. Jak dodał, jest jeszcze bufor bezpieczeństwa, jeżeli chodzi o infrastrukturę szpitalną.

Niedzielski podkreślał, że ważnym wskaźnikiem w przypadku rozwoju epidemii jest obserwacja liczby zleceń z POZ.
 Od dwóch tygodni jest konsekwentnie malejąca liczba zleceń w te pierwsze dni tygodnia  powiedział.


 W tym tygodniu mieliśmy 53 tysiące, w zeszłym tygodniu we wtorek, czyli to był pierwszy dzień po weekendzie, to było ponad 60 tysięcy, a dwa tygodnie wcześniej, to było w poniedziałek, blisko 80 tysięcy  przekazał.
Jak dodał, patrząc na ten wskaźnik, jest obecna tendencja zmniejszenia liczby wykonywanych testów, a co za tym będzie szło: najprawdopodobniej zmniejszenia liczby przypadków osób zakażonych.
 Tutaj dopiero w zasadzie dzisiaj mamy pierwszy dzień, kiedy nastąpiło w tygodniu zmniejszenie liczby hospitalizacji, ale biorąc pod uwagę, że poprzednie dwa dni oznaczały przyrost rzędu 1100 nowych hospitalizacji, to to zmniejszenie o 300 w dniu wczorajszym nie rekompensuje tego efektu i pokazuje, że netto cały czas mamy to apogeum liczby zachorowań, które dzieje się tu i teraz w szpitalach  mówił Niedzielski.
Minister zdrowia dodał, że obecnie zajętych jest 34 tys. łóżek.
 Ta dostępność łóżek, jeżeli chodzi o cały system przeznaczony do walki z covidem, to jest prawie 46 tysięcy, czyli ten bufor bezpieczeństwa na dziś to jest blisko 12 tysięcy łóżek  poinformował.
 Jeżeli chodzi o kwestie respiratorów  to pacjentów pod respiratorami mamy 3,5 tysiąca na mniej więcej 4,5 tysiąca dostępnych łóżek respiratorowych  powiedział szef MZ.


***
Do 3 maja nie będzie możliwe prowadzenie działalności hoteli i obiektów noclegowych – poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski. Wyjaśnił, że to obostrzenie zostało przedłużone z powodu zbliżającej się majówki.
Minister na konferencji powiedział, że „aby nie było dylematów związanych z podejmowaniem decyzji co do majówki”, restrykcje dotyczące hoteli i obiektów noclegowych zostają przedłużone o dwa tygodnie.
Oznacza to, że działanie hoteli i obiektów noclegowych do 3 maja będzie ograniczone na dotychczasowych zasadach.


***

– Podjęliśmy decyzję o przedłużeniu obowiązywania restrykcji do 25 kwietnia  powiedział Niedzielski. Jak poinformował, wyjątki od tej zasady dotyczyć będą przedszkoli, żłobków i sportu na świeżym powietrzu.
Dodał, że po rozmowach z wicepremierem, ministrem kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotrem Glińskim zapadła decyzja o przywróceniu możliwości uprawiania sportu na świeżym powietrzu.
 Podkreślam, na otwartym powietrzu, bo tutaj to ryzyko zakażenia, transmisji wirusa jest zdecydowanie mniejsza, dlatego dopuścimy rozgrywki młodzieżowe, dopuścimy również współzawodnictwo, zajęcia w ramach sportu zawodowego, co miało miejsce też do tej pory, ale też na obiektach sportowych na świeżym powietrzu w grupie do 25 osób będzie można prowadzić aktywności fizyczne  powiedział szef MZ.


***
– Na tę chwilę przedłużyliśmy obostrzenia z dwoma wyjątkami, ale jeśli będziemy myśleli o ich luzowaniu, to regionalizacja jest wręcz pewna, bo sytuacja epidemiczna różni się w poszczególnych województwach  poinformował Niedzielski.
Podkreślił, że zupełnie inaczej sytuacja epidemiczna wygląda w województwach na ścianie wschodniej i północnej, a zupełnie inaczej  w południowo-zachodniej Polsce.
 Te regiony w tej chwili najbardziej dotknięte to: Śląsk, Małopolska, Dolny Śląsk, również województwo wielkopolskie, czyli – jak powiedziałem  ten zachodnio-południowy pas kraju  tłumaczył minister zdrowia. Jak dodał, „na drugim biegunie” jest sytuacja w woj. warmińsko-mazurskim, podlaskim czy lubelskim.
 Przyjęliśmy sobie takie kryterium, ono na razie ma charakter roboczy, że jeżeli ta liczba zakażeń w województwach spadnie poniżej 30 na 100 tysięcy, to wtedy będziemy myśleli o kolejnych krokach, które oczywiście w pierwszej kolejności będą związane z edukacją  powiedział.
Niedzielski pytany był też, czy podczas weekendu majowego planowane są dodatkowe kontrole sprawdzające stan przestrzegania obostrzeń, potwierdził.
  Absolutnie tak. Jeżeli chodzi o kwestie kontroli, na pewno majówka będzie tym okresem wytężonych kontroli prowadzonych zarówno przez policję, jak i inspektorów sanitarnych – ostrzegał.


***
– Odbudowa zdrowia pacjentów, szczególnie dzieci, wymaga nowych przedsięwzięć  podkreślił Niedzielski.
 Jeśli chodzi o psychiatrię, to tu mamy pewne strumienie działań, zaczynając od tego, że jeszcze w zasadzie przed pandemią zapoczątkowany został proces budowy systemu opieki środowiskowej, sprawowanej przez psychologów i psychiatrów, w konstrukcji wielopoziomowej  mówił.
Dodał, że te zespoły są już powołane praktycznie w każdym powiecie. Zaznaczył też, że psychiatria będzie jednym z priorytetowych kierunków w kwestii odbudowy zdrowia.

APW, PAP

NaszDziennik.pl