logo
logo
zdjęcie

Zdjęcie: Tv Trwam News/ -

Dąb Pamięci imienia Stanisławy Leszczyńskiej

Piątek, 14 maja 2021 (15:37)

Aktualizacja: 14 maja 2021 (15:51)

Studenci z Koła „Republiki Wolnej Myśli” działającego przy Zakładzie Zintegrowanej Opieki Medycznej na Wydziale Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku posadzili Dąb Pamięci imienia Stanisławy Leszczyńskiej. To odpowiednie miejsce i odpowiedni wzór dla tych, którzy też za wszelką cenę będą ratować ludzkie życie.

Justyna Żygałło, studentka Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, wskazała, że położna jest zawodem, który wita nowe życie.

– Każde życie jest święte. Musimy o nie dbać. My tak naprawdę widzimy cud narodzin człowieka i musimy o niego walczyć – mówiła Justyna Żygałło.

Tę walkę każdego dnia podejmowała Stanisława Leszczyńska, niezłomna położna z Auschwitz. Przez jej ręce przewinęło się tysiące dzieci wszystkich narodów Europy.

– Dla niej nieważne było, czy dziecko jest żydowskiego pochodzenia, czy cygańskiego, rosyjskiego, polskiego. Dbała o każde życie. Nigdy nie zgadzała się na zabijanie dzieci – powiedziała Wiktoria Ciok, studentka pielęgniarstwa.

– Medycyna, która traci perspektywę człowieka czy osoby ludzkiej, przybiera twarz Mengele. Medycyna, która wyzbywa się duchowości, przybiera twarz Mengele. Medycyna jest służebna wobec człowieka, a nie człowiek wobec medycyny, czego przykładem była Stanisława Leszczyńska – wskazał dr Andrzej Guzowski z Wydziału Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

Jak zaznaczył dr Andrzej Guzowski, to pierwszy Dąb Pamięci zasadzony przez studentów, ale nie ostatni, bo osób do upamiętnienia, które swoim życiem pokazywały humanistyczny wymiar medycyny, jest jeszcze wiele.

APW, radiomaryja.pl, TV Trwam News

NaszDziennik.pl