logo
logo

Pod
patronatem „Naszego Dziennika”

Zdjęcie: Tadeusz Kierych/ Inne

Mały Katyń

Niedziela, 13 czerwca 2021 (15:31)

Aktualizacja: Niedziela, 13 czerwca 2021 (17:43)

Dzisiaj w gminie Kąkolewnica, na uroczysku Baran odbyły się uroczystości patriotyczno-religijne. Upamiętniono tragiczne wydarzenia z lat 1944-1945, do których doszło na terenie południowego Podlasia.

Uroczystości mają charakter patriotyczno-religijny. Odbywają się już od wielu lat, zawsze w drugą niedzielę czerwca.

Organizatorem spotkania był Społeczny komitet obchodów uroczystości patriotycznej na uroczysku Baran w Kąkolewnicy (powiat radzyński), a w szczególności przewodnicząca komitetu dr Anna Jeleszuk.

Spotkanie rozpoczęło się o godz. 11.00 od przywitania zebranych gości i okolicznych mieszkańców. O godz. 11.30 została odprawiona Msza Święta w intencji pomordowanych i pochowanych na terenie uroczyska Baran. Po Eucharystii odbył się ceremoniał wojskowy, odśpiewano hymn narodowy, odczytano apel pamięci i została oddana salwa honorowa. Następnie miały miejsce okolicznościowe przemówienia i złożono pamiątkowe wieńce. Wydarzenie zakończyło się koncertem patriotycznym i partyzanckim ogniskiem.

Całe wydarzenie zostało objęte patronatem narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. 

Uroczysko Baran jest naznaczone krwią straszliwych wydarzeń z lat 1944-1945 na południowym Podlasiu. To tutaj doszło do zbrodni na ludności dokonanej przez NKWD i tzw. Informacji Wojskowej LWP. Najprawdopodobniej życie mogło tam stracić ponad 1500 osób, zarówno cywilów, jak i żołnierzy Armii Krajowej. W 1980 r. w miejscu zbrodni utworzono symboliczną mogiłę. Kilka lat później na zlecenie Prokuratury Rejonowej w Radzyniu Podlaskim przeprowadzono ekshumacje, podczas których wydobyto ciała 12 zamordowanych żołnierzy.

Drogi Czytelniku! Galeria z wydarzenia dostępna TUTAJ

AB, ND

NaszDziennik.pl