logo
logo

Zdjęcie: Ewa Sądej/ Nasz Dziennik

Premier o roli Polski w basenie Morza Bałtyckiego

Wtorek, 14 września 2021 (11:20)

Aktualizacja: Wtorek, 14 września 2021 (11:42)

W Szczecinie rozpoczął się 8. Kongres Morski.

Uczestnicy kongresu będą dyskutować w ramach bloków tematycznych o portach i żegludze, edukacji, rozwoju i innowacjach, a także m.in. o ekologii i bezpieczeństwie. Istotnym tematem debaty ma być przemysł offshore i działania na rzecz klimatu.

„Troska o państwo morskie zajmować powinna wszystkich, którzy autentycznie są przejęci pomyślnym rozwojem Rzeczypospolitej” – napisał w liście do uczestników kongresu, odczytanym przez wojewodę zachodniopomorskiego Zbigniewa Boguckiego, premier Mateusz Morawiecki.

Dodał, że program debat stanowi świadectwo tego, iż „kongres gotowy jest dyskutować o najpilniejszych wyzwaniach współczesności”, którymi są modernizacja Wybrzeża, budowa portów, wzmacnianie przemysłu stoczniowego i rozwój zielonych technologii.

„Dla gospodarki morskiej te wszystkie obszary są dziś niezbędne do tego, aby Polska mogła konkurować z najlepszymi” – wskazał Mateusz Morawiecki.

Zaznaczył, że cieszy się, iż organizatorzy kongresu nie pominęli „ważnego kontekstu Krajowego Planu Odbudowy oraz Polskiego Ładu”. Jak stwierdził, gospodarka morska zajmuje „istotne miejsce w obu tych programach, które w najbliższych latach będą służyć awansowi cywilizacyjnemu naszego państwa”.

„Jestem przekonany, że silny segment morski będzie stanowił o coraz większej roli Polski w całym basenie Morza Bałtyckiego oraz wzmacniał nasz kraj w roli lidera całego regionu Europy Środkowo-Wschodniej” – zakończył premier.

AB, PAP

NaszDziennik.pl