logo
logo

Zdjęcie: fot. facebook.com/ipngovpl/ Inne

Wielki kapłan

Wtorek, 14 września 2021 (13:42)

Aktualizacja: Wtorek, 14 września 2021 (13:57)

W Krakowie upamiętniono postać ks. Władysława Gurgacza.

– Znakiem czasu roku 1945 w Polsce i w całej Europie Środkowo-Wschodniej był fakt, że na tej szerokości geograficznej do władzy doszli barbarzyńcy, którzy chcieli Pana Boga zabić, unicestwić i wymazać z przestrzeni publicznej. W miejscu Pana Boga chcieli postawić Karola Marksa, choć brzmi to jak bluźnierstwo, a w miejscu Jezusa Chrystusa – Włodzimierza Lenina – mówił prezes IPN dr Karol Nawrocki podczas otwarcia wystawy w Krakowie poświęconej postaci ks. Władysława Gurgacza.
 
Wystawę „Ks. Władysław Gurgacz. Kapelan Polski Podziemnej” przygotował Oddział IPN w Krakowie oraz Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie.
 
– Tak odczytując znaki czasu, ks. Władysław Gurgacz nie mógł być nigdzie indziej, musiał być krzepicielem dusz i serc tych, którzy walczyli z sowieckim barbarzyństwem. I za to Polska, i IPN chcą mu podziękować – dodał prezes IPN.
 
Na ekspozycji prezentowane są obrazy i artefakty związane z ks. Gurgaczem pochodzące za zbiorów Muzeum Prowincji Polski Południowej Towarzystwa Jezusowego w Starej Wsi koło Brzozowa oraz Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie.
 
– W życiu ks. Gurgacza dominowała duchowość, a nie doczesność. Z drugiej strony jesteśmy też w towarzystwie sztuki, obrazów i one mówią nam o człowieku wrażliwym. O człowieku, który jest gotowy przelewać swoje emocje, pytania i pragnienia na język sztuki – podkreślił prezes IPN.
 
Wystawę będzie można oglądać do końca października 2021 r.

AB, facebook.com/ipngovpl

NaszDziennik.pl