logo
logo

Dziś w
„Naszym
Dzienniku”

Zdjęcie: Mateusz Marek/ Nasz Dziennik

Wbrew prawu

Czwartek, 16 września 2021 (00:01)

Aktualizacja: Czwartek, 16 września 2021 (09:17)

Łódzka uchwała o zakazie jazdy pojazdów m.in. z hasłami antyaborcyjnymi i sprzeciwiającymi się narzucaniu społeczeństwu ideologii lgbt jest sprzeczna z prawem.

– Analizuję uchwałę Rady Miejskiej w Łodzi i tak samo jak w przypadku uchwały podjętej w Warszawie będę wnioskował do wojewody o uchylenie tego typu uchwały – deklaruje w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” dr Marcin Romanowski, wiceminister sprawiedliwości.

Również część radnych miasta Łodzi jest przekonana, że uchwałę niezwłocznie uchyli wojewoda. – Ta uchwała jest bezprawna, dlatego że samorząd nie może dublować przepisów ustawowych, a odpowiednie regulacje są już w przepisach prawa – podkreśla w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” Sebastian Bulak, łódzki radny. – Dlatego ta uchwała skończy w koszu, tam gdzie jest jej miejsce – dodaje.

Rada miasta Łodzi przegłosowała głosami 28 radnych z klubów Koalicji Obywatelskiej i Lewicy, przy sprzeciwie 6 radnych z klubu PiS, zakaz poruszania się w przestrzeni miejskiej „pojazdami opatrzonymi treściami nieprzyzwoitymi lub drastycznymi”. Jak mowa w uzasadnieniu, chodzi tu m.in. „o treści zarówno wpisujące się w dyskurs publiczny dotyczący praw osób nieheteronormatywnych, jak i warunków przerywania ciąży, korzystania z wolności reprodukcyjnej”. Restrykcje mają dotknąć również pojazdy z „manipulacyjnymi” informacjami o działaniach „lobby LGBT”, które „jakoby” zmierzało do seksualizacji dzieci. Za złamanie zakazu grozić ma 500 zł grzywny.

 

Drogi Czytelniku,

cały artykuł jest dostępny w wersji elektronicznej „Naszego Dziennika”.

Zapraszamy do zakupu w sklepie elektronicznym.

Zenon Baranowski

Nasz Dziennik