logo
logo
zdjęcie

Zdjęcie: Valda Kalnina/ PAP/EPA

Mariusz Błaszczak o bezpieczeństwie Polski

Czwartek, 16 września 2021 (13:17)

Aktualizacja: Czwartek, 16 września 2021 (13:49)

Podczas dzisiejszej konferencji Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, mówił o wzmacnianiu obronności Polski i o ćwiczeniach Wojska Polskiego.

Podczas czwartkowego spotkania z dziennikarzami szef MON mówił o trwających obecnie na wschodzie kraju ćwiczeniach wojskowych.

– Najskuteczniejszą odpowiedzią na zagrożenia jest tworzenie i wzmacnianie zdolności obronnych Wojska Polskiego. Temu służą ćwiczenia, które są prowadzone cyklicznie. Szczególnie ważne w kontekście zagrożeń są ćwiczenia prowadzone na wschodzie kraju – podkreślił Mariusz Błaszczak.

Przypomniał, że pod koniec zeszłego tygodnia był na poligonie w Nowej Dębie, gdzie ćwiczą żołnierze 12. Dywizji Zmechanizowanej, przerzuceni na wschód Polski z woj. zachodniopomorskiego. Dodał, że na wschód przerzucone zostały też oddziały wojsk z województw lubuskiego i małopolskiego. – Mówię tu o czerwonych beretach, żołnierzach z 6. Brygady Powietrzno-Desantowej oraz o żołnierzach z 17. Brygady Zmechanizowanej – powiedział Mariusz Błaszczak.

Przypomniał, że żołnierze tych jednostek ćwiczą na wschodzie kraju pod dowództwem 18. Dywizji Zmechanizowanej. – To dowództwo osiągnęło gotowość operacyjną w czerwcu tego roku, po trzech latach od rozpoczęcia procesu formowania – zaznaczył szef MON.

– Żołnierze ćwiczą, podnoszą swoje umiejętności, gdyż najważniejsze, żeby byli gotowi, żeby ćwiczyli interoperacyjność – współpracę między różnymi jednostkami, i żeby byli mobilni. Stąd też przerzut, który jest ćwiczony z zachodniej do wschodniej Polski. Dzięki tym ćwiczeniom Polska jest bezpieczna, a jej mieszkańcy mogą czuć się bezpiecznie – powiedział minister. 

AB, PAP

NaszDziennik.pl