logo
logo

Dziś w
„Naszym
Dzienniku”

Zdjęcie: Robert Sobkowicz/ Nasz Dziennik

Atak na Trybunał

Środa, 13 października 2021 (02:03)

Věra Jourová, wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej, zapowiada reakcję Komisji Europejskiej na decyzję polskiego Trybunału Konstytucyjnego o stwierdzeniu wyższości prawa krajowego nad unijnym.

Komisja Europejska nie może pogodzić się z faktem, że Polska nie chce zgodzić się na federalizację UE wbrew zapisom traktatowym. Natychmiast po wydaniu ustnego orzeczenia przez Trybunał Konstytucyjny w sprawie nadrzędności polskiego prawa nad unijnym krytyczne oświadczenie wydała KE – twierdząc, że to prawo unijne jest nadrzędne. Później do wyroku TK odniosła się również przewodnicząca KE Ursula von der Leyen. W imieniu Komisji Europejskiej głos zabrała w poniedziałek Věra Jourová. – Jeżeli nie będziemy podtrzymywać w UE reguły mówiącej o tym, że zasady są respektowane tak samo w całej Europie, to cała Wspólnota zacznie się rozpadać – stwierdziła wiceszefowa KE. Dlatego też, jak podkreśla, Komisja Europejska będzie musiała zareagować „na ten nowy rozdział, który otworzył polski Trybunał Konstytucyjny”.

Lekceważone traktaty?

Jadwiga Wiśniewska, poseł do Parlamentu Europejskiego, podkreśla, że komisarz Jourová w nieuprawniony sposób ingeruje w funkcjonowanie polskiego systemu wymiaru sprawiedliwości i wywiera presję na najważniejszy sąd w naszym kraju – Trybunał Konstytucyjny. – Rolą Komisji Europejskiej jest to, by stała na straży traktatów i umów międzynarodowych. To jest fraza, którą przedstawiciele KE podkreślają na każdym kroku. Věra Jourová pokazuje, że nie rozumie zapisów traktatów, albo – co gorsza – je lekceważy – mówi „Naszemu Dziennikowi” europoseł.

Zasady funkcjonowania UE zostały jasno opisane w traktatach, a podział i kompetencje precyzyjnie określone. – Komisja Europejska i inne instytucje unijne powinny zajmować się tymi sprawami, które zostały im w traktatach powierzone. Sądownictwo jest domeną krajową. Zatem komisarze winni szanować wyroki sądów konstytucyjnych, nawet jeżeli są one dla nich trudne lub się z nimi nie zgadzają. Věra Jourová dokonuje rzeczy nieakceptowalnej. W żaden sposób nie można podważać wyroków sądów ani dokonywać na nie nacisków. Komisarz odpowiedzialna za wartości i przejrzystość musi być tego świadoma. Trybunał Konstytucyjny stwierdził to, co wynika z polskiej Konstytucji. Podjęcie jakichkolwiek kroków odwetowych przez Komisję Europejską byłoby skandalem – podnosi Jadwiga Wiśniewska.

W Europie nikt nie kryje, że Komisja Europejska zdecyduje się zmusić szantażem finansowym Polskę do ustępstw i poddania się jej decyzjom. 

 

Drogi Czytelniku,

cały artykuł jest dostępny w wersji elektronicznej „Naszego Dziennika”.

Zapraszamy do zakupu w sklepie elektronicznym

AB

Nasz Dziennik