logo
logo

Zdjęcie: Marcin Moga/ Licencja: CC BY 2.0/ Flickr

Prognoza pogody na 14 i 15 października

Czwartek, 14 października 2021 (07:08)

Aktualizacja: Czwartek, 14 października 2021 (09:57)

Jak informuje IMGW, Skandynawia, częściowo Europa Środkowa i Wschodnia są pod wpływem niżów z układami frontów atmosferycznych. Pozostały obszar kontynentu znajduje się w zasięgu wyżu z centrum nad Francją.

Przeważający obszar Polski znajduje się pod wpływem wspomnianego wyżu, stopniowo od północnego zachodu nasunie się zatoka niżowa wraz z ciepłym frontem atmosferycznym, związana z niżem znad Morza Norweskiego. Z północy napływać ma powietrze pochodzenia arktycznego, które za ciepłym frontem atmosferycznym będzie wypierane przez cieplejsze powietrze polarne morskie.

Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 1006 hPa i będzie spadać.

W czwartek zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami oraz początkowymi rozpogodzeniami w centrum i na wschodzie kraju. Postępujące od zachodu ku centrum kraju słabe opady deszczu. Początkowo słabe opady wystąpią również na krańcach wschodnich. W obszarach górskich opady śniegu przechodzące w opady deszczu ze śniegiem i deszcz. Początkowo miejscami mgły ograniczające widzialność do 200 m. Temperatura maksymalna od 8-9 st. C na wschodzie, 10-11 st. C na znacznym obszarze kraju, do 13 st. C na północnym zachodzie. Chłodniej w obszarach górskich – od 6 do 8 st. C. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-zachodni i zachodni.

W nocy zachmurzenie duże, jedynie początkowo na południowym wschodzie i wschodzie większe przejaśnienia i rozpogodzenia. Na przeważającym obszarze kraju słabe opady deszczu, wysoko w Tatrach opady śniegu. Temperatura minimalna od 1-3 st. C na wschodzie, około 6 st. C w centrum, do 10-11 st. C na zachodzie. W pierwszej połowie nocy punktowo na krańcach wschodnich spadek temperatury do -1 st. C. Wiatr słaby umiarkowany, na Wybrzeżu wzmagający się do dość silnego, na zachodzie i północy kraju okresami porywisty, nad ranem na Wybrzeżu w porywach do 60 km/h, południowo-zachodni i zachodni.

W piątek w dzień zachmurzenie duże, na południu i południowym wschodzie oraz w drugiej połowie dnia na północnym zachodzie kraju większe przejaśnienia. Miejscami, głównie w zachodniej i północnej połowie kraju, opady deszczu. Na Wybrzeżu możliwe burze. Temperatura maksymalna na przeważającym obszarze od 12 do 15 st. C, chłodniej na północnym wschodzie, Podhalu i miejscami na Wybrzeżu od 9 do 10 st. C. Wiatr umiarkowany (20-25 km/h), miejscami dość silny (30-35 km/h), lokalnie na Wybrzeżu silny (do 45 km/h), porywisty, miejscami w porywach do 65 km/h, z kierunków zachodnich. Wysoko w Sudetach porywy do 75 km/h.

W czwartek w Warszawie zachmurzenie małe i umiarkowane, po południu wzrastające do dużego. Rano miejscami silne zamglenia i zanikające mgły ograniczające widzialność do 200 m, tam przejściowo zachmurzenie duże. Temperatura maksymalna 10 st. C. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-zachodni. W nocy w stolicy zachmurzenie duże. Okresami słabe opady deszczu i mżawki. Miejscami silne zamglenia, a po opadach możliwa mgła ograniczająca widzialność do 300 m. Temperatura minimalna około 6 st. C. Wiatr słaby, okresami umiarkowany, południowo-zachodni i południowy. W piątek w Warszawie zachmurzenie duże. Okresami słabe opady deszczu i mżawki. Temperatura maksymalna 12 st. C. Wiatr słaby i umiarkowany, okresami porywisty, południowo-zachodni.

APW, PAP

NaszDziennik.pl