logo
logo

Zdjęcie: facebook.com/IPN.gov.pl/ Inne

Pamięć o żołnierzach

Sobota, 16 października 2021 (19:29)

Aktualizacja: Sobota, 16 października 2021 (20:03)

W Pawłowie Kościelnym upamiętniono dzisiaj żołnierzy Narodowego Zjednoczenia Wojskowego z patrolu chor. Stanisława Kakowskiego „Kaźmierczuka”.

Upamiętnieni żołnierze z patrolu chor. Stanisława Kakowskiego „Kaźmierczuka” wchodzili w skład oddziału ppor. Mieczysława Dziemieszkiewicza „Roja”. Obchody rozpoczęła uroczysta Msza św. w Pawłowie Kościelnym w intencji pomordowanych 70 lat temu żołnierzy NZW. Po nabożeństwie odsłonięto tablicę ku czci żołnierzy z patrolu chor. Stanisława Kakowskiego „Kaźmierczuka”, zaprojektowaną i ufundowaną przez Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN.

– Nasi bohaterowie, urodzeni w latach 20., musieli walczyć o wolną, niepodległą Ojczyznę, ponieważ Polska została zdradzona w 1944 i 1945 r. przez swoich sojuszników, ale też przez tę część swojego Narodu, która chciała współpracować z reżimem komunistycznym – mówił podczas uroczystości dr Karol Nawrocki, prezes IPN.

W uroczystości wzięli udział dyrektor BUWiM IPN Adam Siwek oraz zastępca dyrektora Joanna Sulej-Piskorz.

Stanisław Kakowski „Kaźmierczuk” zginął 14 października 1951 roku w Kadzielni wraz z żołnierzami: Henrykiem Kakowskim „Henrykiem”, „Herkulesem” oraz Jerzym Miączyńskim „Bohunem”. Kilka miesięcy później, 5 grudnia 1951 roku w więzieniu na Rakowieckiej został zamordowany inny żołnierz „Kaźmierczuka”, Włodzimierz Miączyński „Szary”. Z ich śmiercią 70 lat temu skończyła się epopeja oddziału „Roja” walczącego z komunistycznym ustrojem na północnym Mazowszu.

Drogi Czytelniku! Galeria z wydarzenia dostępna TUTAJ

AB, IPN.gov.pl

NaszDziennik.pl