logo
logo
zdjęcie

Zdjęcie: arch/ -

Film o bł. ks. Jerzym na Festiwalu w Niepokalanowie

Niedziela, 24 lutego 2013 (08:02)

Film „Jerzy Popiełuszko: Posłaniec Prawdy” został zgłoszony do 28. Międzynarodowego Katolickiego Festiwalu Filmów i Multimediów w Niepokalanowie.  

„Milczenie i słowo drogą ewangelizacji” to hasło tegorocznego festiwalu, który rozpoczyna się 11 kwietnia podczas Targów Wydawców Katolickich na Zamku Królewskim w Warszawie.

Film „Jerzy Popiełuszko: Posłaniec Prawdy” to dokument zrealizowany przez amerykańskich  filmowców Paula G. Henslera oraz Tony’ego Hainesa o życiu i przesłaniu, jakie niósł kapłan „Solidarności” bł. ks. Jerzy Popiełuszko.  To pierwszy tego typu film, który powstał poza granicami Polski. Zawiera on archiwalne zdjęcia, dokumenty, oryginalne nagrania kazań oraz nagrane współcześnie wywiady z osobami, które spotkały na swojej drodze ks. Jerzego.

– Pracę nad „Jerzy Popiełuszko: Posłaniec Prawdy” zaczęliśmy 19 października 2011 r., w rocznicę śmierci księdza Jerzego i dokładnie rok później ją zakończyliśmy. Wkrótce oczekujemy premiery – poinformował scenarzysta Paul Hensler.

Producent i scenarzysta Paul Hensler, zafascynowany osobą kapłana, po przeczytaniu o nim książki postanowił zrealizować film, który opowie całemu światu, kim był, co zrobił dla Polski ks. Jerzy. Producent chce, by historię bohaterskiego kapelana „Solidarności” poznał cały świat.

– Jestem zakochany w tej historii od 35 lat. Cudowne są jej prostota i przesłanie, które potrafi zrozumieć każdy człowiek. To opowieść o prawdzie, wolności i odwadze. Rodzaj wspaniałej bajki, którą od lat opowiada się dzieciom – powiedział Hensler w Radiu Watykańskim.

Zwiastun dokumentu został zaprezentowany w październiku podczas Synodu Biskupów w Watykanie. Reżyserem filmu jest Tony Haines, producentem i pomysłodawcą Paul Hensler,  sponsorem zaś Gary Chartrand.

Do tej pory film „Jerzy Popiełuszko: Posłaniec Prawdy” nie był prezentowany w polskich kinach, prezentację podczas festiwalu można potraktować jako polską premierę, jednak do szerokiej dystrybucji film najprawdopodobniej trafi w czerwcu – informuje w rozmowie z NaszymDziennikiem.pl koordynator produkcji filmu  w Polsce.

Uroczyste zakończenie 28. Międzynarodowego Katolickiego Festiwalu Filmów i Multimediów nastąpi w Niepokalanowie 11 maja 2013 roku i zakończy się rozdaniem nagród i projekcją nagrodzonych filmów.

Patronat medialny nad Festiwalem objął „Nasz Dziennik”.

MM

NaszDziennik.pl