Historia to wielkie wydarzenia, odciskające ślad na narodach i społeczeństwach, ale także losy każdej rodziny i każdego człowieka. Przedmioty, zdjęcia i zapisane strony, zgromadzone w szufladach, w piwnicach i na strychach, dokumentują nasze życie. Nośniki pamięci indywidualnej i zbiorowej przekazane do Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej tworzą zapis pamięci Narodu. Interesują nas akta urzędowe, fotografie, wspomnienia oraz prywatne listy, pamiętniki, dzienniki, filmy, kasety audio i wideo, ukazujące losy Narodu Polskiego w latach 1917-1990. Wiedzą, wytrwale przez nas zdobywaną i z troską przechowywaną, dzielimy się z dziennikarzami, naukowcami, ale przede wszystkim z młodymi ludźmi, którym chcemy przybliżyć historię współczesną, a wciąż mało znaną.
Po pięciu latach istnienia projektu Archiwum Pełne Pamięci przyszedł czas na zmiany! Przekraczamy kolejne granice w poszukiwaniu źródeł historycznych.
By dotrzeć do jak najszerszej grupy odbiorców, stale się rozwijamy, przekraczamy granice i sięgamy po nowoczesne kanały komunikacji. W nowej odsłonie projektu oferujemy:
- rozszerzenie współpracy zagranicznej,
- rozbudowanie partnerstw krajowych,
- podcasty,
- możliwość przesyłania dokumentów do oceny archiwalnej z dowolnego urządzenia elektronicznego.
Celem projektu jest dotarcie do osób prywatnych, stowarzyszeń i organizacji polonijnych oraz archiwów zagranicznych, by na zasadzie współpracy pozyskać i zabezpieczyć materiały obrazujące historię Polski i Polaków w XX w. Kolejny krok to upowszechnianie wiedzy o nowo poznanych losach polskich obywateli, m.in. w publikacjach książkowych, prasowych czy internetowych, a także na wystawach i spotkaniach z naszymi odbiorcami.
Wydarzenie poprzedzi konferencja prasowa prezesa IPN dr Karola Nawrockiego o godz. 12.00. Transmisja na kanale IPNtv.