logo
logo
zdjęcie

Zdjęcie: Piotr Nowak/ PAP

Polskie weto do konkluzji Rady Europejskiej

Piątek, 9 czerwca 2023 (13:33)

Aktualizacja: Piątek, 9 czerwca 2023 (13:38)

Sebastian Kaleta zgłosił dziś weto do konkluzji Rady Europejskiej dotyczącej Karty Praw Podstawowych w zakresie, w jakim nie uwzględniło ono oczekiwań strony polskiej – oświadczył szef resortu sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

– Dzisiaj minister Sebastian Kaleta w Brukseli, na moje polecenie, zgłosił weto do konkluzji Rady Europejskiej dotyczącej Karty Praw Podstawowych w zakresie, w jakim nie uwzględniło ono oczekiwań strony polskiej – poinformował Zbigniew Ziobro na konferencji prasowej.

– Jako minister sprawiedliwości jestem uprawniony do podejmowania decyzji w zakresie obszaru, którego dotyczyła procedowana w dniu dzisiejszym konkluzja – dodał.

Szef MS wskazał, że konkluzja ta „z jednej strony forsuje przywileje i szczególne uprawnienia środowisk osób lgbt, z drugiej strony nie uwzględnia postulatów Polski, które miały na celu zabezpieczenie praw osób wierzących, w tym chrześcijan w UE, i wyeksponowanie aktów nienawiści, agresji, które wobec tych środowisk są coraz częściej w UE kierowane”.

Zdaniem Zbigniewa Ziobry dokument proponowany przez szwedzką prezydencję jest jednostronny i odrzuca postulaty, które miałyby na celu ochronę innych grup narażonych na agresję. – W tym – podkreślam – osoby wierzące, ale są też osoby niepełnosprawne, inne środowiska, które zasługują w większym stopniu na ochronę i podkreślenie działań ze strony UE, które powinny być podejmowane, jak i z poszczególnych krajów członkowskich aby osoby należące do tych grup mogły czuć się w pełni bezpieczne w ramach funkcjonowania w UE – mówił.

EKO, PAP

NaszDziennik.pl