logo
logo

Zdjęcie: facebook.com/MichalMarekWojcik/ Inne

Odsłonięto tablicę upamiętniającą ks. Franciszka Blachnickiego

Wtorek, 26 września 2023 (16:10)

Aktualizacja: Wtorek, 26 września 2023 (20:43)

Przy Areszcie Śledczym w Katowicach odsłonięto tablicę upamiętniającą ks. Franciszka Blachnickiego – założyciela m.in. Ruchu Światło-Życie oraz twórcy Krucjaty Wyzwolenia Człowieka.

W uroczystości wzięli udział m.in. minister Michał Wójcik, dyrektor generalny Służby Więziennej gen. Jacek Kitliński oraz biskup pomocniczy i wikariusz generalny archidiecezji katowickiej, postulator procesu beatyfikacyjnego
ks. Franciszka Blachnickiego ks. bp Adam Wodarczyk.

Podczas uroczystości został odczytany list od marszałek Sejmu Elżbiety Witek. „To piękna i wartościowa inicjatywa, która niesie wzorce niezwykle potrzebne współczesnemu pokoleniu Polaków. Łączę się w historycznej zadumie
i nisko chylę czoła, oddając hołd bohaterskiemu kapłanowi” – napisała.

„Dzisiaj odsłaniamy tablice, żeby każdy przechodzień, który tutaj będzie, w Katowicach, szedł tą drogą, mógł przeczytać, kim był Franciszek Blachnicki – człowiek, który oddał życie Panu Bogu i innym ludziom, Kościołowi. Człowiek sprawiedliwości i całe życie dążący do prawdy”
– powiedział minister Wójcik.

Tablicę poświęcił wikariusz generalny archidiecezji katowickiej ks. bp Adam Wodarczyk. „Cała duchowa myśl, tożsamość ks. Blachnickiego, ona nie tylko jest ciągle aktualna, ale może nawet szczególnie na te czasy bardzo ważna. Zarówno w wymiarze odnowy Kościoła […], jak i patriotyzmu, umiłowania do Ojczyzny, a także budowania życia społecznego na pewnych duchowych wartościach, które łączą ludzi” – powiedział ks. bp Wodarczyk.

Ksiądz Blachnicki zmarł nagle w Carlsbergu 27 lutego
1987 r. Oficjalną przyczyną śmierci miał być zator płucny. W 2021 r. na zlecenie prokuratorów IPN przeprowadzono ekshumację jego zwłok w związku z podejrzeniem zabójstwa duchownego.

13 marca 2023 r. minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro, prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki oraz zastępca prokuratora generalnego, dyrektor Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu Andrzej Pozorski zaprezentowali dotychczasowe wyniki śledztwa, z których wynika, że ks. Blachnicki został otruty.

Od 2000 r. grób ks. Blachnickiego jest w kościele pw. Dobrego Pasterza w Krościenku nad Dunajcem. Duchowny został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski i Krzyżem Oświęcimskim.
W 1995 r. rozpoczął się proces beatyfikacyjny księdza.
W 2015 r. Papież Franciszek wydał dekret o heroiczności jego cnót. Od tego czasu jest określany w Kościele jako Czcigodny Sługa Boży. Ksiądz Franciszek Blachnicki
6 sierpnia 2023 r. został pośmiertnie odznaczony Orderem Orła Białego na górze Błyszcz k. Tylmanowej.

APW, PAP

NaszDziennik.pl