Podczas uroczystości dr Mateusz Szpytma zwrócił się do uhonorowanych:
– Dzisiejsza uroczystość odbywa się niemal w wigilię Święta Niepodległości, więc nasze myśli kierują się także do czasów sprzed 106 lat, kiedy Polska po 123 latach zaborów odzyskała niepodległość. Aby to się mogło stać, potrzebny był wysiłek pokoleń Polaków, które kochały Ojczyznę, które były gotowe poświęcić dla niej życie, wolność, zdrowie i czas. Dzięki tym pokoleniom wywalczyliśmy Polskę i mogliśmy się nią cieszyć przez następne dwudziestolecie. Państwo polskie pamiętało
o tych zasługach i część z zasłużonych osób otrzymała
Krzyż Niepodległości. Krzyż, który od dwóch tysięcy lat symbolizuje miłość, cierpienie, poświęcenie, ale także zwycięstwo. Dziś Państwo również otrzymali krzyż. Krzyż Wolności i Solidarności, który nawiązuje swoją formą do Krzyża Niepodległości. Państwo również poświęciliście swój czas, zaangażowanie, niekiedy zdrowie, aby znowu Polska mogła być krajem niepodległym – powiedział w swoim wystąpieniu zastępca prezesa IPN dr Mateusz Szpytma.
W imieniu uhonorowanych działaczy niepodległościowych głos zabrał dr hab. Włodzimierz Godłowski. Uroczystość zakończył występ duetu muzycznego: Emilia Pływacz (artystka Filharmonii Krakowskiej) i Marek Pawełek (krakowski pianista).
Krzyże Wolności i Solidarności wzorowane na przedwojennych Krzyżach i Medalach Niepodległości nadaje Prezydent Rzeczypospolitej. Odznaczenia otrzymali działacze opozycji antykomunistycznej z lat 1956-1989
za zasługi w działalności na rzecz niepodległości
i suwerenności Polski oraz respektowania praw człowieka
w PRL.
Odznaczeni działacze opozycji antykomunistycznej
Piątek, 8 listopada 2024 (16:45)
Aktualizacja: Piątek, 8 listopada 2024 (20:10)
W imieniu Prezydenta RP zastępca prezesa IPN dr Mateusz Szpytma wręczył Krzyże Wolności i Solidarności dawnym działaczom opozycji. Uroczystość odbyła się 8 listopada 2024 r. w Krakowie.