logo
logo
zdjęcie

Zdjęcie: Ewa Sądej/ Nasz Dziennik

Prokurator zajmie się szefem BBN?

Czwartek, 11 lipca 2013 (09:51)

Aktualizacja: Czwartek, 11 lipca 2013 (09:52)

Do prokuratora generalnego wpłynęło zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego Stanisława Kozieja, który wprowadził w błąd Ministerstwo Obrony Narodowej i uzyskał od niego nienależne świadczenie w postaci usługi rozrzucenia 3 mln ulotek.

Zawiadomienie do Andrzeja Seremeta złożył Tomasz Kaczmarek, poseł Prawa i Sprawiedliwości. Poseł powołuje się we wniosku na korespondencję, udostępnioną prawnikowi Piotrowi Waglowskiemu, między Stanisławem Koziejem a ministerstwem, związanej z ewentualnym zaangażowaniem MON w kampanię „Orzeł może”

Z pisma wynika, że szef BBN wprowadził ministra obrony narodowej w błąd, informując go, że głównym organizatorem „Orzeł może” jest Kancelaria Prezydenta RP. Z udostępnionych przez Kancelarię Prezydenta RP dokumentów wynika, że prezydent jedynie objął akcję patronatem honorowym. Szef BBN, powołując się na działanie w imieniu Kancelarii Prezydenta, zażądał zrzucenia ulotek w ramach akcji „Orzeł może”.

„Podkreślenia wymaga fakt, iż wniosek Trójki o patronat Prezydenta RP był datowany na dzień 21 lutego, a wpłynął do kancelarii Prezydenta RP w dniu 5 marca 2013 roku. Pismo Szefa BBN do Ministra Obrony Narodowej datowane jest na dzień 25 lutego 2013 roku. Stanisław Koziej zwrócił się więc z prośbą o wydanie dyspozycji zrzucenia ulotek z wojskowych śmigłowców zanim jeszcze Kancelaria Prezydenta otrzymała jakiekolwiek oficjalne dokumenty w sprawie inicjatywy »Orzeł może«” – informuje Tomasz Kaczmarek.

Jak wyjaśnia poseł PiS, wynika z tego,  że Stanisław Koziej, powołując się na wsparcie Kancelarii Prezydenta i samego Bronisława Komorowskiego, działając bez podstawy prawnej i faktycznej, wprowadził w błąd Tomasza Siemoniaka (i inne organy administracji państwowej) co do okoliczności organizowania akcji „Orzeł może” i wyłudził od niego świadczenie w postaci rozrzucenia 3 mln ulotek.

„Mając powyższe na względzie, wnoszę o m.in. wszczęcie postępowania karnego w niniejszej sprawie i ukaranie osób winnych opisanych przestępstw oraz oszacowanie szkody wyrządzonej w budżecie MON oraz innych instytucji w związku ze zrzutem ulotek” – napisał Kaczmarek.

MM

NaszDziennik.pl