logo
logo

Zdjęcie: Marek Borawski/ Nasz Dziennik

Przywracają pamięć o Kresach

Sobota, 24 sierpnia 2013 (19:16)

Motocykliści XIII Międzynarodowego Rajdu Katyńskiego wyruszyli, by przywracać pamięć o historii Kresów Rzeczypospolitej. W tym roku uczczą także 330. rocznicę polskiego zwycięstwa pod Wiedniem, gdyż trasa rajdu poprowadzi nie tylko przez tereny Kresów Rzeczypospolitej, ale też śladami oręża Jana III Sobieskiego. 

O godz. 9.00 spod Pomnika Katyńskiego przy ul. Powale w Warszawie 83 motocyklistów z całej Polski i z zagranicy wyruszyło w trzynasty już Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński. Rajd potrwa 3 tygodnie i obejmie swym zasięgiem: Polskę, Litwę, Białoruś, Rosję, Ukrainę, a także Słowację, Węgry, Austrię i Czechy.

- Rajd Katyński to inicjatywa, która każdemu uczestnikowi daje coś innego – podkreśla Krzysztof Butlewski, uczestnik rajdu.

– Chcę jechać, bo chcę coś zobaczyć, usłyszeć. Coś, co pobudzi, da wiedzę. Ludzie, którzy jadą na Rajd Katyński, jadą dla pewnych celów. Wierzący – na pielgrzymkę. Niewierzący – do określonego celu historycznego.  W gruncie rzeczy jest to jedna wspólna gromada – dodaje Butlewski. Jak zaznacza, rajd to przede wszystkim zetknięcie z żywą historią.

Wśród odwiedzanych miejscowości znajdą się m.in.: Sokółka, Okopy, Ponary, Mińsk (Kuropaty), Smoleńsk (teren lotniska Siewiernyj),  Katyń, Kijów (Bykownia), Wiedeń, Tulln nad Dunajem, Brno, Piekary Śląskie i Jasna Góra.

– Mimo że to nasza trzynasta podróż motocyklami na Kresy Rzeczypospolitej, każdy rajd jest niepowtarzalny, pełen wrażeń i niezwykłych wzruszających spotkań - powiedział Wiktor Węgrzyn, komandor Rajdów Katyńskich, ich organizator i pomysłodawca.

W tym roku w ramach XIII rajdu zorganizowane będą aż 3 motocyklowe rajdy: Rajd Ponary, Rajd Huta Pieniacka oraz Rajd Wiedeński. Po raz pierwszy Rajd Katyński oprócz Kresów Rzeczypospolitej odwiedzi także południową Europę, zmierzając do Wiednia. Dokładnie w dniu 330. rocznicy bitwy pod Wiedniem, w której wojska króla Jana III Sobieskiego pokonały Turków, Rajd Katyński dotrze na pole bitwy polsko-tureckiej oraz przejedzie historyczną trasą przemarszu wojsk Sobieskiego (Wiedeń - Tulln - Brno - Ołomuniec).

Rajdy Katyńskie to także pomoc Polakom na Wschodzie, w tym w szczególności polskim rodzinom na Kresach. Środki na ten cel zbierane są podczas zlotów motocyklowych im. Księdza Zdzisława Peszkowskiego, a także od darczyńców z całej Polski.

 

Zdjęcia z rozpoczęcia rajdu można obejrzeć w naszej galerii.

MM

NaszDziennik.pl