logo
logo

Zdjęcie: podziemiezbrojne/ -

Pomnik Żołnierzy Wyklętych

Niedziela, 25 sierpnia 2013 (08:49)

Aktualizacja: 25 sierpnia 2013 (21:18)

W Augustowie zostanie odsłonięty pomnik Żołnierzy Wyklętych, poległych i pomordowanych na Kresach II RP w latach 1944-1945.

Jak informuje Radio Maryja, uroczystości rozpoczną się dzisiaj o godz. 12.00 Eucharystią w Bazylice Mniejszej Najświętszego Serca Jezusowego.

– Elementem tego spotkania będzie również krótki wykład Kazimierza Krajewskiego na temat żołnierzy wyklętych, poległych na Kresach II RP. Po czym za kompanią  Wojska Polskiego, z pocztami sztandarowymi udamy się na miejsca odsłonięcia pomnika i tam będzie miał miejsce cały ceremoniał, którego bardzo ważnym elementem będzie Apel Poległych. Z imienia i nazwiska i bezimiennych przywołamy żołnierzy niezłomnych, którzy na kresowych straconych stanowiskach stali do końca i oddali życie za Polskę i wolność – akcentowała Danuta Kaszlej, prezes Klubu Historycznego im. Armii Krajowej w Augustowie.

Tego dnia mieszkańcy Augustowa będą obchodzili podwójną uroczystość, ponieważ równocześnie przywitają uczestników XIII Rajdu Katyńskiego. Następnie pod Domem Turka uczestnicy złożą kwiaty oraz oddadzą cześć ofiarom reżimu komunistycznego.

– Te dwie uroczystości się pięknie zazębiają. Rajd Katyński wyruszył w trasę szlakiem miejsc związanych ze zbrodniami dokonanymi na Polakach. Ci motocykliści pamiętają o tych miejscach, ale też dbają o groby, o  cmentarze na Wschodzie. W czerwcu włączyli się bardzo pięknie w Rajd Śladami Obławy Augustowskiej, więc jesteśmy szalenie wdzięczni temu środowisku za propagowanie tak pięknych postaw i idei – dodaje Danuta Kaszlej.

Jak wyjaśniła prezes Klubu Historycznego, Rajd Katyński w Augustowe powitany zostanie o godz. 10.00, w miejscu, gdzie zginęli żołnierze wyklęci.

– Jest to miejsce szczególne, bo w tym samym budynku mieściła się najpierw siedziba NKWD, a następnie Powiatowego Urzędu Bezpieczeństw Publicznego, który prowadził bezwzględną walkę z podziemiem antykomunistycznym, aż do jesieni 1954 roku – dodała Kaszlej.

MM

NaszDziennik.pl