logo
logo
zdjęcie

Zdjęcie: Janos Korom/CC.2.0/ Wikipedia

Rondo Ofiar Ludobójstwa na Wołyniu

Czwartek, 29 sierpnia 2013 (19:59)

W Opolu będzie rondo Ofiar Ludobójstwa na Wołyniu – taką decyzję podjęli radni miejscy na dzisiejszej sesji. Pod obywatelskim projektem uchwały w tej sprawie, który przygotowali działacze Solidarnej Polski, podpisało się 800 mieszkańców.

Za nazwaniem ronda przy pl. Wolności w Opolu imieniem Ofiar Ludobójstwa na Wołyniu głosowało 14 z 25 radnych miejskich, wstrzymało się ośmiu, przeciw był jeden, a dwóch było nieobecnych.

Projekt uchwały w sprawie nadania tej nazwy działacze SP przedstawili 11 lipca, w 70. rocznicę apogeum zbrodni wołyńskiej. Wówczas rozpoczęło się zbieranie podpisów poparcia. 8 sierpnia projekt został złożony w biurze rady miasta. Podpisało się pod nim ok. 800 mieszkańców, a wymaganych było 500 podpisów.

Podczas sesji jedna z inicjatorek przedsięwzięcia Małgorzata Wilkos z SP tłumaczyła, że takie upamiętnienie należy się wielu mieszkańcom Opola, bo ok. 30 proc. z nich ma korzenie kresowe. – Wielu żyjących starszych opolan pochodzi ze Wschodu i pamięta tamte tragiczne wydarzenia, wielu straciło w nich swoich bliskich – przekonywała, prosząc radnych o poparcie.

– Bezwzględnie należało upamiętnić ofiary Wołynia i Kresów, zwłaszcza w mieście takim jak nasze, gdzie wiele osób ma kresowe pochodzenie. A inicjatywa była tym piękniejsza, że obywatelska – dodała radna PiS Violetta Porowska.

W lipcu minęła 70. rocznica apogeum zbrodni wołyńskiej, w wyniku której na Wołyniu i w Galicji Wschodniej w latach 1943-1944 zginęło ok. 100 tys. Polaków zamordowanych przez oddziały Ukraińskiej Armii Powstańczej i miejscową ludność ukraińską.

MM, PAP

NaszDziennik.pl