logo
logo

Zdjęcie: / Nasz Dziennik

Referendum nieważne?

Niedziela, 13 października 2013 (21:37)

Zakończyło się referendum w sprawie odwołania przed końcem kadencji Hanny Gronkiewicz-Waltz. 93,8 proc. głosujących opowiedziało się za odwołaniem obecnej prezydent Warszawy.

Mieszkańcy stolicy głosowali od godziny 7.00 do 21.00. Referendum będzie ważne, jeśli do urn poszło ponad 389 tys. uprawnionych do głosowania warszawiaków.

Według wstępnego sondażu TNS Polska dla TVN24 i TVP z godz. 20.30, frekwencja w stołecznym referendum wyniosła 27,2 proc., co znaczyłoby, że jest ono nieważne. Warszawiacy głosowali w 863 obwodowych komisjach, w tym w kilkudziesięciu obwodach odrębnych – w szpitalach, zakładach pomocy społecznej, zakładach karnych i aresztach śledczych.

93,8 proc. głosujących w referendum w sprawie odwołania prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz było za jej odwołaniem – wynika z sondażu TNS Polska. 6,2 proc. głosowało za pozostaniem Gronkiewicz-Waltz na stanowisku.

Zastępca rzecznika stołecznego ratusza Agnieszka Kłąb powiedziała, że prezydent Warszawy, zgodnie z własnym wezwaniem do mieszkańców stolicy, nie wzięła udziału w referendum.

Piotr Gliński, wymieniany jako kandydat PiS na prezydenta Warszawy, na pytanie, czy frekwencja będzie wystarczająca, odpowiedział: „Tego nigdy nie wiadomo. Podejrzewam, że będzie jednak na granicy”.

– Referenda to nie odbywające się co cztery lata wybory, więc mobilizacja obywateli jest mniejsza, poza tym była bardzo silna propaganda. Moim zdaniem, na granicy prawa, zniechęcająca do udziału w referendum. Szkoda, ale zobaczymy, czy będziemy mieli święto demokracji, czy raczej święto tych, którzy interes partyjny przedkładają nad wartości demokratyczne – mówił Gliński.

Każdy mieszkaniec uprawniony do wzięcia udziału w referendum może w ciągu 7 dni od publikacji wyników wnieść protest, jeżeli uzna, że dopuszczono się naruszenia przepisów, a naruszenie to mogło wywrzeć istotny wpływ na wynik. Sąd okręgowy rozpatruje protest w ciągu 14 dni od dnia jego zgłoszenia.

IK, PAP

Aktualizacja 13 października 2013 (22:01)

NaszDziennik.pl