logo
logo
zdjęcie

Zdjęcie: Robert Sobkowicz/ Nasz Dziennik

CSW wprowadza ograniczenia

Czwartek, 14 listopada 2013 (12:47)

Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie, gdzie od wtorku prowadzona jest modlitwa przebłagalna za grzech znieważenia krzyża, wprowadziło ograniczenia dotyczące liczby osób mogących przebywać na terenie Centrum.

Wczoraj obraz Jacka Markiewicza przestał działać. Dziś prezentacja skandalicznego filmu została wznowiona. Kiedy grupa modlących się od wtorku osób zgromadziła się w CSW, by kontynuować krucjatę różańcową będącą przebłaganiem za bluźnierstwo i zniewagę krzyża, okazało się, że dziś w Centrum obowiązują nowe zasady.

Jak wyjaśniła Anna Kołakowska, uczestniczka modlitwy, na terenie CSW może przebywać 70 osób. Obostrzenia wprowadzono także do sali, w której eksponowana jest „wystawa″, a w jej ramach bluźnierczy film pt. „Adoracja″.

– Po dotarciu do Centrum poinformowano nas, że ze względów bezpieczeństwa tylko 15 osób jednorazowo może przebywać w sali, gdzie wyświetlany jest ten profanujący krzyż obraz. W poprzednich dniach żadnych ograniczeń nie było. Moim zdaniem, wiążą się one z tym, że dziś wejście do Centrum jest bezpłatne. Być może władze tej placówki obawiały się, że duża grupa osób zgromadzi się na modlitwie przebłagalnej za profanację, jaka jest tutaj dokonywana – wyjaśniła w rozmowie z NaszymDziennikiem.pl Anna Kołakowska i dodała, że w Centrum zgromadziła się już grupa około 60 osób. Różaniec prowadzi o. Jerzy Garda, misjonarz, którzy wytrwale walczy w obronie Telewizji Trwam. Podczas modlitwy obecny jest także ks. Stanisław Małkowski.

Jednocześnie nasza rozmówczyni wskazała, iż z uwagi na wprowadzony limit modlitwa kontynuowana jest także w sali sąsiadującej z tą, gdzie prezentowany jest bluźnierczy film.

Anna Kołakowska po raz kolejny wystosowała apel, aby jeszcze większa liczba osób dołączyła do modlących się w CSW.

– W związku z tym limitem musimy pokazać, że jest nas jeszcze więcej. Musimy pokazać naszą siłę i to, że żadne ograniczenia nie przeszkodzą nam w modlitwie. Dlatego raz jeszcze zachęcam i proszę każdego, kto może, by przybył dziś do Centrum i przyłączył się choć na chwilę do naszej modlitwy – zaapelowała Anna Kołakowska.

O wyjaśnienie przyczyn wprowadzenia ograniczeń poprosiliśmy Centrum Sztuki Współczesnej. W przesłanej odpowiedzi Anna Kulpińska, asystent dyrekcji Centrum, wyjaśniła, iż „ograniczenie liczby osób przebywających na wystawie w CSW wprowadzono ze względu na wzmożone zainteresowanie wystawą i bardzo dużą frekwencją, które wpływają na komfort zwiedzania i bezpieczeństwo dzieł”.

– Zależy nam, aby każdy zainteresowany mógł komfortowo zwiedzić wystawę, w tym także zobaczyć pracę Jacka Markiewicza „Adoracja”. Proponujemy zatem takie rozwiązanie, które umożliwi sprawną rotację widzów – dodała Kulpińska.

Swoją decyzję CSW ponadto argumentuje tym, że „ilość ludzi obecnych na wystawie może stanowić zagrożenie dla prac, w związku z czym musi być ograniczona, jeśli jest taka konieczność”. Według Anny Kulpińskiej, takie działania są „powszechnie stosowane w galeriach i muzeach”.

Dziś wstęp do Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie (ul. Jazdów 2) jest bezpłatny. Centrum otwarte jest do godz. 19.00.

Izabela Kozłowska

Aktualizacja 14 listopada 2013 (16:06)

NaszDziennik.pl