logo
logo

Zdjęcie: E.Sądej/ Nasz Dziennik

Osądźmy twórców stanu wojennego

Czwartek, 12 grudnia 2013 (19:43)

Solidarna Polska domaga się jak najszybszego osądzenia twórców stanu wojennego – przygotowała w tej sprawie projekt uchwały Sejmu.

– To ma być wyrok historii na osobach, które zadały gigantyczną ranę Narodowi Polskiemu – wyjaśnił poseł Andrzej Romanek.

Rzecznik Solidarnej Polski – poseł Patryk Jaki przypomniał, że jutro przypada 32. rocznica wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. – W wyniku stanu wojennego śmierć poniosło blisko 100 osób, tysiące zostało internowanych, męczonych, prześladowanych – podkreślił polityk.

Według niego, „ten wyjątkowy stan wprowadzono tylko po to, aby kilku cwaniaczków utrzymało dalej swoje szeroko rozumiane materialne, ale również polityczne przywileje”. – I co w tym wszystkim jest najważniejsze – do dzisiaj te osoby nie zostały osądzone – 32 lata po tym wydarzeniu – zaznaczył Jaki.

Posel Romanek dodał, że „ofiary stanu wojennego wołają zza grobu o sprawiedliwość w III RP”. – III RP nie będzie w pełni demokratycznym, wolnym, suwerennym krajem, jeżeli twórcy stanu wojennego nie zostaną osądzeni. To ma być wyrok historii na tych osobach, które zadały gigantyczną ranę w 1981 roku Narodowi Polskiemu. I za tę gigantyczną ranę powinny ponieść odpowiedzialność – wskazał Romanek.

Przypomniał orzeczenie TK z 2011 roku, w którym uznano dekrety Rady Państwa PRL o wprowadzeniu stanu wojennego za niekonstytucyjne, a także ubiegłoroczny wyrok Sądu Okręgowego w Warszawie, zgodnie z którym stan wojenny wprowadziła nielegalnie tajna grupa przestępcza pod wodzą Wojciecha Jaruzelskiego w celu likwidacji "Solidarności", zachowania ówczesnego ustroju oraz osobistych pozycji we władzach.

– Skoro Trybunał Konstytucyjny, sąd wypowiedział się w tej sprawie, że ten barbarzyński akt wprowadzenia stanu wojennego był nielegalny, dlaczego sądy jeszcze do dnia dzisiejszego, w sposób wymowny, w części przynajmniej, milczą? Dlaczego ci twórcy stanu wojennego chodzą na wolności? – pytał Romanek.

Dlatego też klub SP przygotował projekt uchwały Sejmu w 32. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. „Zbrodnia stanu wojennego jest tym tragiczniejsza, że mimo upływu 32 lat wciąż pozostaje nieosądzona. Sejm RP opowiada się za jak najszybszym osądzeniem wszystkich zbrodni tego okresu, za podjęciem wysiłku w celu poznania pełnej listy ofiar oraz ukarania wszystkich zbrodniarzy i oprawców tamtych dni” – głosi fragment projektu uchwały.

Poseł Jaki zwrócił się też do marszałek Sejmu Ewy Kopacz, by pilnie skierowała, nawet na obecne posiedzenie Sejmu, projekt ustawy autorstwa SP, który zakłada obniżenie emerytur wszystkim członkom aparatu bezpieczeństwa PRL. Posłowie przypomnieli, że średnia emerytura takich osób wynosi 4,5 tys. zł, podczas gdy ich ofiary otrzymują często najniższe świadczenie, ok. 830 zł.

IK, PAP

NaszDziennik.pl